اخبار کتابداری این وبلاگ در سال 1387 راه اندازی گردیده و هدف عمده ی آن اطلاع رسانی و ارائه اخبار در حوزه های مختلف کتابداری و اطلاع رسانی به ویژه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی است. همچنین تلاش می کند تا این رشته اصیل را هر چه بیشتر و بهتر به جامعه بشناساند و در راستای ارتقای سطح علمی دانشجویان و محصلان آن گام بردارد. امید است که شما عزیزان با نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این راه یاری فرمایید. tag:http://imlacr.mihanblog.com 2020-10-23T14:14:07+01:00 mihanblog.com آیا کتابهای الکترونیکی در حال مرگ هستند یا رونق می گیرند؟ پاسخ بله است 2020-01-01T10:25:02+01:00 2020-01-01T10:25:02+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1198 امیر رمضانی این یک داستان دلخراش است: علیرغم حمله بی پایان مطالب دیجیتالی ، خوانندگان آمریکایی به طور جمعی صفحه های خود را کنار گذاشتند و تصمیم گرفتند بار دیگر آن منشور مستطیل لمسی محبوب را که ما را به یاد می آورد ، با وزن خود در قسمت پایین کیف هایمان ، از آغوش بیندازند. تعداد بی اندازه اش از سال 2015 ، بسیاری از رسانه های خبری ، از جمله این ، از بازگشت پیروزمندانه چاپ خبر داده اند: که کتاب های "واقعی" برگشته اند ، و کتاب های الکترونیکی درخشش خود را از دست داده اند.البته کاملاً درست نیست. بله ، کتابها
البته کاملاً درست نیست. بله ، کتابهای الکترونیکی بسیار خوب عمل می کنند: آمریکایی ها صدها میلیون نفر از آنها را در سال مصرف می کنند. اما بسیاری از نویسندگان آنها در حال نوشتن و انتشار کتاب هستند و مخاطبان گسترده ای را پیدا می کنند ، بدون اینکه به طور جدی در صنعت نشر پیگیری شود. در حقیقت ، شرکتی که از طریق آنها کتاب های خود را منتشر و توزیع می کند ، یک مهندس فنی که به عنوان یک خرده فروش خیرخواه ، محتوا و آگونیستیک محصور شده است ، تنها نهاد با ایده های واقعی درباره آنچه در انتشار است به طور کلی است.

قدرت آمازون در انتشار خود ، صنعت سایه ای که خارج از خانه های نشر سنتی و اثر چاپ می شود ، کاملاً نامرئی است. در نتیجه ، صنعت نشر دارای مشکل داده است و به نظر نمی رسد که آمازون به زودی چنگال خود را از دست می دهد.

موج بلند می شود
آنها غالباً در جوایز کتاب عظیم ، مورد توجه بررسی کتاب نیویورک تایمز ، یا مورد تایید رئیس جمهور ، نامزد نمی شوند . اما در طی هفت سال گذشته ، كتابهای خود-منتشر شده - كه عمدتا به عنوان كتاب های الکترونیکی فروخته می شوند - خیابان نادری را ارائه كرده اند كه نویسندگان می توانند از طریق نوشتن ، تدریس و یا مشاوره ، درآمد خود را از نوشتن درست كنند . نویسندگان با قطع ناشران ، هزینه های چاپ و توزیع را کنار می گذارند ، درآمد خود را افزایش می دهند و به خوانندگان و الگوریتم های آنها نگاه می کنند ، نه منتقدین ، ​​ویراستاران ، بازاریابان یا افراد فروش. یک نویسنده مناسب و معقول با استعداد برای خودسازی یا کارآفرینی مناسب و معقول با نوشتن ریزه کاری ، می تواند پول جدی کسب کند.

آمازون پلتفرم انتشارات Kindle Direct خود را در سال 2011 راه اندازی کرد و تا سال 2012 ، نخستین موفقیت خود را در جریان اصلی داشت. هیو هووی ، نویسنده وول ، و اندی وایر ، نویسنده مریخ ، داستانهای موفقیت اولیه بودند. اما ده ها نفر از مردم که هرگز به طور بالقوه آنها را نشنیده اید ، چنین بوده است: HM Ward، Rachel Abbott، Bella Andre، همه وامهایی را دریافت می کنند که نویسندگان را در بقیه صنعت نجات می بخشند.

از آن زمان انتشار خود به ویژه در داستانهای عاشقانه ، خیالی و علمی تخیلی منفجر شده است. اگرچه تخمین به طور متوسط ​​غیرممکن است ، اما نویسندگان پرفروش می توانند صدها هزار کتاب منتشر شده در آمازون بفروشند که با درآمد 2 دلار در هر کتاب می توانند میلیون ها دلار درآمد کسب کنند. طی چند سال گذشته ، HM Ward نویسنده عاشقانه فروش بزرگ ، دستمزدی هفت رقمی را در سکوهای خود نشر کسب کرده است ، که بیش از نیمی از آنها از طریق آمازون دریافت شده است. در یک لحظه ،  او میلیون ها رقمی دو رقمی در فروش را شکست. براساس یک تخمین ، سال گذشته 2500 نویسنده خود منتشر شده حداقل 50،000 دلار فروش کتاب در سکوهای خود نشر و قبل از کاهش سکوها انجام دادند.

نویسندگان خود منتشر شده کتابهای خود را پایین تر از کتابهای الکترونیکی که به طور سنتی چاپ می شوند قیمت می کنند ، اما نویسندگان می توانند 70٪ حق امتیاز از آمازون را دریافت کنند. حق امتیاز دو برابر ، حتی سه برابر ، حقوقی که آنها می توانند با یک ناشر بسازند. حتی اگر یک نویسنده می تواند پیشرفتی بزرگ از ناشر سنتی داشته باشد ، مبلغ پیش پرداخت به طور گسترده ای متفاوت است - و این فرض می کند که وی به هیچ وجه می تواند یک کتاب را بدست آورد.

داده های بیشتر ، مشکلات بیشتر
ما فقط درمورد معدود زنانی صحبت نمی کنیم که در هنگام استراحت ناهار ، در تلفن هایشان اروتیکا را می خوانند. توسط بیشتر حساب ها ، خود نشر گسترده است. اما فقط آمازون مقیاس واقعی آن را می داند.

عدم تقارن اطلاعات بین آمازون و بقیه صنعت کتاب - ناشران ، فروشگاه های آجر و ملات ، تحلیلگران صنعت ، نویسندگان مشتاق - به این معنی است که فقط شرکت سیاتل اطلاعات عمیق و مفصلی دارد ، تا صفحه ، آنچه مردم می خواهند بخوانند. . بنابراین ، صنعتی که هرگز به ویژه با صرفه جویی در داده ها ، در تاریکی کار نمی کند: نویسندگان قدرت مذاکره را از دست می دهند ، و ناشران توانایی رقابت در قیمت گذاری یا حتی ، در یک سطح اساسی ، را برای درک آنچه می فروشند از دست می دهند.

هنگامی که نوبت به چاپ کتاب می رسد ، BookScan NPD Book استاندارد صنعت است. این گروه داده هایی را از خریدهای محل فروش ، حدود 85٪ بازار تجارت چاپ ایالات متحده و خرده فروشان از جمله آمازون ، بارنز و نوبل ، والمارت ، Costco و کتابفروشی های مستقل جمع آوری می کند.

اما فروش کتاب حدس هر کسی است. آمازون فروش کتابهای الکترونیکی خود را به هیچ یک از منابع اصلی داده های صنعت گزارش نمی دهد ، و بیشتر از داده های شخصی خود به نویسندگان نمی دهد. سخنگوی آمازون از طریق ایمیل می نویسد: "صدها هزار نویسنده امروز کتاب های خود را با انتشارات Kindle Direct منتشر می کنند" ، اما از ارائه یک شماره یا هر گونه اطلاعات فروش خودداری کردند.

NPD کتابهای دیجیتال را به روشی متفاوت می بیند که تفاوت آن با چاپ از طریق ناشران و نه خرده فروشان است. اما از آنجایی که صدها هزار نویسنده بدون اینکه ردیابی شوند ، به عنوان ناشران جداگانه در آمازون رفتار می کنند ، هر تصویری که توسط این گروه نقاشی شده است ، شکافی در آن دارد. آلیسون ریزبریدگر NPD از طریق ایمیل می نویسد: "NPD PubTrack Digital فروش کتابهای الکترونیکی را ردیابی می کند ، اما به دلیل اینکه یک مدل اشتراک داده های ناشر است ، داده ها شامل کتابهای منتشر شده در خود نیستند." "بنابراین ما نمی توانیم درباره اندازه بازار کتابهای منتشر شده خود اظهار نظر کنیم."

بوکر ، که شماره شابک را منتشر می کند ، شماره منحصر به فردی که در بالای بارکد روی یک کتاب می بینید ، می گوید 786.935 عنوان خود منتشر شده در سال 2016 منتشر شد. شابک هر دو اختیاری و گران است ، بنابراین نویسندگان فردی اغلب آنها را کنار می گذارند. نیکولا بیکن ، مدیر روابط عمومی ProQuest ، که مالک بوکر است ، می نویسد: "اندازه کل بازار مشخص نیست." "داده های ما جهت دار است - یکی از معدود منبع قابل مقایسه با سال است."

دیوید گورران ، نویسنده خود منتشر شده از داستان های تاریخی که درباره کسب و کار انتشار خود در وبلاگ می نویسد ، می گوید: "صادقانه ، شماره بوکر کاملاً بی فایده است. "آنها بدتر از فایده نیستند ، زیرا به آنها اطمینان داده می شوند ، و اینطور نیستند."

هیچ کس - کارشناسان صنعت ، نویسندگان ، ناشران- نمی توانند اندازه واقعی بازار خود نشر را ارزیابی کنند. بنابراین هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید که در صنعت کتاب بزرگتر چه اتفاقی می افتد.

پیام بسیج پیام
خلاصه ای از منابع موجود برای داده های خوب ، نویسندگان خود را ساماندهی کرده و سعی کرده اند این شکاف را برای درک بهتر بازار پر کنند. آنها برای به اشتراک گذاشتن داده های فروش خود روی تابلوهای پیام جمع می شوند و سعی می کنند تصویری واضح تر از تعداد فروش مورد نیاز برای دستیابی به یک رده بندی خاص در آمازون را به دست آورند.

در سال 2014 ، یک نویسنده خود منتشر شده بلافاصله بلاگ نویسندگان Earnings را  ناشناس کرد تا صفحه پرفروش آمازون را به زیر بکشد. تا همین اواخر ، این بهترین منبع برای داده های فروش از انتشارات خود بود. در ماه ژانویه ، تیم پشت سر Bookstat نویسنده نرم Earnings ، یک سرویس پولی که خرده فروشی کتاب های آنلاین را در زمان واقعی ردیابی می کند. Bookstat داده های فروش را از رده بندی کتاب و تاریخ فروش ، تهیه شده توسط نویسندگان ، خارج می کند و میزان فروش هر نویسنده و کتاب را در طول روز ، با حاشیه خطای خود گزارش 5٪ تخمین می زند.

Bookstat تخمین می زند که در سال 2017 ، نیم میلیون نویسنده خود منتشر شده وجود داشته اند که دست کم یک کتاب را بفروشند ، و در مجموع 240 میلیون واحد کتاب الکترونیکی منتشر شده به فروش برسند. هر دو ارقام توسط سازمانهای گزارشگری سنتی کشف نشده اند. اما به عنوان بنیانگذار ، که هنوز هم می خواهد ناشناس باقی بماند ، می گوید: "واقعاً راهی وجود ندارد که بتوانید اسلحه خود را به دور چه تعداد نویسنده در آن بپیچید ، از جمله کسانی که در حال فروش نیستند ، از جمله کسانی که در چاپ سنتی چاپ نشده اند. طرف. »براساس تخمین وی ، کتاب های منتشر شده در ایالات متحده در سال گذشته 875 میلیون دلار ارزش داشتند که حدود 700 میلیون دلار از این کتاب ها بودند.

شماره های NPD BookScan در سال گذشته (یعنی 85٪ از فروش چاپ تجاری ایالات متحده) و آنچه را که Bookstat با هم در فروش کتاب خود منتشر می کند ترکیب کنید و یک تصویر بسیار ناخوشایند از تفاوت بین آنچه که معمولاً در ارقام فروش گزارش می شود داشته باشید. مفقود شده (شامل یک بسته خرید و فروش غیرقابل تفکیک یا کتابهایی که از اثر انگشت خود آمازون است):

Chart from TheAtlas.com
منظره جدید با نقشه بد
بدون داده های خوب ، هیچ تصویری کامل از صنعت وجود ندارد. اخبار منتشر شده می گویند خستگی دیجیتالی ، صدای مرگ کتابهای الکترونیکی را به صدا در می آورد ، زیرا خوانندگان سراسر کشور 700 میلیون دلار پرونده های دیجیتالی غیرقابل حل کردن را می خورند. ناشران کمتر قادر به مشاهده آنچه در ژانرهای تجاری خاص می فروشند ، هستند و کمتر قادر به ریسک برای نویسندگان اول هستند. حضور در كتابفروشی ها ناپدید می شود و بخش بزرگی از خوانندگان آمریكایی با ایجاد الگوریتم كتاب ایجاد می كنند. با حرکت نویسندگان به سمت انتشار خود ، استخر خلاقیت شکسته می شود.

جین فریدمن ، مشاور انتشار ، می گوید: "فکر می کنم همه را آزار می دهد." "از آنجا که همه می توانند روایتی را مطرح کنند که شخصاً دوست دارند به آن اعتقاد داشته باشند." ناشران معتقدند کتابهای آزمایشی آزمایشی ناکام بود ، صاحبان کتابفروشی می توانند پیروزی اعتراض خود را تشویق کنند ، عاشقان چاپ به این آگاهی می رسند که صفحه نمایش هرگز نخواهد کشت. روشهای مدرسه قدیمی نویسندگان خود منتشر شده می توانند درآمد کسب کنند و سعی در لامپ های کم نور دارند تا تاریکی داده ها را کاهش دهند.

و آمازون می تواند بدون هیچ گونه شفافیت در اختیار عموم مردم ، خوانندگان یا بقیه صنعت ، آنچه را که می تواند به بهترین وجه انجام دهد ، ادامه دهد. با استفاده از داده های اختصاصی بسیار ملموس ، با هر چرخش صفحه ، محصولی بزرگتر و گسترده تر را می سازد: دستگاهی که خوانندگان را می شناسد.]]>
اطلاعیه: انتشار چهارمین شماره مجله کتابدار 2.0 2016-02-24T14:09:34+01:00 2016-02-24T14:09:34+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1197 امیر رمضانی خوشحالیم به اطلاع دوستان برسانیم، چهارمین شماره مجله کتابدار 2.0 با یاری خداوند و همت همکاران نشریه، به صورت آنلاین و PDF منتشر شد.از اینکه با نظرات و مطالب ارزشمند خود ما را در تحقق اهداف مجله یاری می کنید، بسیار سپاسگزاریم.نسخه آنلاین شماره 4نسخه PDF شماره 4

خوشحالیم به اطلاع دوستان برسانیم، چهارمین شماره مجله کتابدار 2.0 با یاری خداوند و همت همکاران نشریه، به صورت آنلاین و PDF منتشر شد.

از اینکه با نظرات و مطالب ارزشمند خود ما را در تحقق اهداف مجله یاری می کنید، بسیار سپاسگزاریم.

نسخه آنلاین شماره 4

نسخه PDF شماره 4
]]>
اطلاعیه: انتشار سومین شماره مجله کتابدار 2.0 2015-12-27T08:15:59+01:00 2015-12-27T08:15:59+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1194 امیر رمضانی خوشحالیم به اطلاع دوستان برسانیم، سومین شماره مجله کتابدار 2.0 با یاری خداوند و همت همکاران نشریه، به صورت آنلاین و PDF منتشر شد.از اینکه با نظرات و مطالب ارزشمند خود ما را در تحقق اهداف مجله یاری می کنید، بسیار سپاسگزاریم.نسخه آنلاین شماره 3نسخه PDF شماره 3

خوشحالیم به اطلاع دوستان برسانیم، سومین شماره مجله کتابدار 2.0 با یاری خداوند و همت همکاران نشریه، به صورت آنلاین و PDF منتشر شد.

از اینکه با نظرات و مطالب ارزشمند خود ما را در تحقق اهداف مجله یاری می کنید، بسیار سپاسگزاریم.

نسخه آنلاین شماره 3

نسخه PDF شماره 3
]]>
اطلاعیه: انتشار دومین شماره مجله کتابدار 2.0 2015-11-07T04:56:57+01:00 2015-11-07T04:56:57+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1193 امیر رمضانی خوشحالیم به اطلاع دوستان برسانیم، دومین شماره مجله کتابدار 2.0 با یاری خداوند و همت همکاران نشریه، به صورت آنلاین و PDF منتشر شد.از اینکه با نظرات و مطالب ارزشمند خود ما را در تحقق اهداف مجله یاری می کنید، بسیار سپاسگزاریم.نسخه آنلاین شماره 2نسخه PDF شماره 2

خوشحالیم به اطلاع دوستان برسانیم، دومین شماره مجله کتابدار 2.0 با یاری خداوند و همت همکاران نشریه، به صورت آنلاین و PDF منتشر شد.

از اینکه با نظرات و مطالب ارزشمند خود ما را در تحقق اهداف مجله یاری می کنید، بسیار سپاسگزاریم.

نسخه آنلاین شماره 2

نسخه PDF شماره 2
]]>
اطلاعیه: انتشار اولین شماره مجله کتابدار 2.0 2015-10-02T14:05:59+01:00 2015-10-02T14:05:59+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1191 امیر رمضانی خوشحالیم به اطلاع دوستان برسانیم، اولین شماره مجله کتابدار 2.0 با یاری خداوند و همت همکاران نشریه، به صورت آنلاین و PDF منتشر شد.از اینکه با نظرات و مطالب ارزشمند خود ما را در تحقق اهداف مجله یاری می کنید، بسیار سپاسگزاریم.نسخه آنلاین شماره 1نسخه PDF شماره 1

خوشحالیم به اطلاع دوستان برسانیم، اولین شماره مجله کتابدار 2.0 با یاری خداوند و همت همکاران نشریه، به صورت آنلاین و PDF منتشر شد.

از اینکه با نظرات و مطالب ارزشمند خود ما را در تحقق اهداف مجله یاری می کنید، بسیار سپاسگزاریم.

نسخه آنلاین شماره 1

نسخه PDF شماره 1
]]>
اولین کنگره بین‌المللی و ششمین همایش یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی 2013-06-05T04:01:26+01:00 2013-06-05T04:01:26+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1188 امیر رمضانی کسب اطلاعات بیشتر در سایت همایش

کسب اطلاعات بیشتر در سایت همایش ]]>
آغاز نام‌نویسی در نخستین جشنواره وبلاگ نویسی کتاب با عنوان «یادگار ماندگار» 2012-11-17T07:46:34+01:00 2012-11-17T07:46:34+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1186 امیر رمضانی به گزارش «وبلاگ نیوز»، همزمان با هفته کتاب، جشنواره وبلاگ نویسی «یادگار ماندگار» آغاز به کار کرد. این جشنواره در بخش های مختلف وبلاگ، وب سایت، پادکست، فتوبلاگ و طراحی پوستر و نیز در قالب های شعر، قطعه ادبی، عکس، طنز و داستان کوتاه برگزار می شود. موضوعات جشنواره شامل قرآن، کتاب زندگی، اصحاب نشر، پاسداران علم و اندیشه بومی،انس با کتاب، تبلور فرزانگی ملی، کتاب ایران، منادی صلح، معنویت و عدالت جهانی، ارتقای سبک زندگی با کتاب از کودکی تا بالندگی، فرهنگ پایداری، کرامت و خودباوری ملی، کتاب به گزارش «وبلاگ نیوز»، همزمان با هفته کتاب، جشنواره وبلاگ نویسی «یادگار ماندگار» آغاز به کار کرد. این جشنواره در بخش های مختلف وبلاگ، وب سایت، پادکست، فتوبلاگ و طراحی پوستر و نیز در قالب های شعر، قطعه ادبی، عکس، طنز و داستان کوتاه برگزار می شود.

موضوعات جشنواره شامل قرآن، کتاب زندگی، اصحاب نشر، پاسداران علم و اندیشه بومی،انس با کتاب، تبلور فرزانگی ملی، کتاب ایران، منادی صلح، معنویت و عدالت جهانی، ارتقای سبک زندگی با کتاب از کودکی تا بالندگی، فرهنگ پایداری، کرامت و خودباوری ملی، کتاب پنجره ای رو به آگاهی و امید،رسانه ها، بستر معرفی و اطلاع رسانی کتاب و موضوع آزاد است.

این جشنواره به همت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و خانه فعالان مجازی و به منظور شناسایی فعالان حوزه نشر کتاب، مولفان و مترجمان خوش فکر طراحی شده است.

آخرین مهلت شرکت در این جشنواره ۱۵دی ماه اعلام شده و مراسم اختتامیه همزمان با ایام دهه فجر در تالار ایوان شمس برگزار خواهد شد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند به پایگاه اطلاع رسانی جشنواره مراجعه کنند.

]]>
فراخوان مقاله هفدهمین کنفرانس «جنبه‌های نظری و عملی کتابخانه دیجیتال(TPDL)» 2012-11-03T06:48:39+01:00 2012-11-03T06:48:39+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1183 امیر رمضانی به گزارش لیزنا، کنفرانس بین المللی جنبه های نظری و عملی کتابخانه های دیجیتال (TPDL) در تاریخ 22-26 سپتامبر 2013 (31 شهریور-4 مهر 1392) در شهر والتا جمهوری والت، توسط دانشگاه مالت برگزار خواهد شد. کنفرانس مذکور، جایگزین کنفرانس اروپایی پژوهش و فناوری پیشرفته برای کتابخانه های دیجیتال (ECDL) می باشد. محورهای موضوعی این کنفرانس عبارتند از: مبانی: -          مدل های اطلاعاتی -          مدلهای مفهومی به گزارش لیزنا، کنفرانس بین المللی جنبه های نظری و عملی کتابخانه های دیجیتال (TPDL) در تاریخ 22-26 سپتامبر 2013 (31 شهریور-4 مهر 1392) در شهر والتا جمهوری والت، توسط دانشگاه مالت برگزار خواهد شد.

کنفرانس مذکور، جایگزین کنفرانس اروپایی پژوهش و فناوری پیشرفته برای کتابخانه های دیجیتال (ECDL) می باشد.

محورهای موضوعی این کنفرانس عبارتند از:

مبانی:

-          مدل های اطلاعاتی

-          مدلهای مفهومی کتابخانه دیجیتال مفهومی و مسائل رسمی

-          کتابخانه دیجیتال 2.0

-          برنامه های آموزشی کتابخانه دیجیتال

-          جنبه های قانونی و اقتصادی (به عنوان مثال مدیریت موارد قانونی) چشم انداز کتابخانه های دیجیتال

-          مدل های نظری از تعامل و سازمان اطلاعات

-          خط مشی های اطلاعاتی

-          مطالعات عوامل انسانی در اطلاعات شبکه بندی شده

-          اصول علمی اولیه

-          ابزارها و روشهای پژوهشی نوین دیجیتال سازی

-          تجزیه و تحلیل و مدل سازی رفتار کاربران

-          چشم اندازهای فنی - اجتماعی از اطلاعات دیجیتال

فراساختارها:

-          معماری کتابخانه های دیجیتال

-          ابر و استقرار شبکه

-          فدراسیون واسپارگاهها

-          محیط های مشترک و مشارکتی اطلاعات

-          ذخیره سازی داده ها و نمایه سازی

-          مدیریت داده های کلان

-          علم الکترونیک، دولت الکترونیک، آموزش الکترونیکی، فراساختارهای میراث فرهنگی

-          داده های نیمه ساختاریافته

-          مسائل مربوط به وب معنایی در کتابخانه های دیجیتال

-          هستی شناسی ها و سیستم های سازماندهی دانش

-          داده های پیوندی و کاربردهای آن

محتوا:

-          طرحواره های فراداده با تاکید به فراداده برای محتوای مرکب (چند رسانه ای، جغرافیایی، اطلاعات آماری و سایر فرمت های محتوایی ویژه)

-          قابلیت همکاری و یکپارچه سازی اطلاعات

-          مدیریت و نگهداری داده های دیجیتال و گردش کارهای مرتبط

-          حفاظت، اعتبار و منشأ

-          آرشیوسازی وب

-          رسانه های اجتماعی و به صورت پویا تولیدشده  برای کاربردهای خاص / جوامع (آموزش و پرورش، علوم، عمومی، و غیره)

-          مدل های سه بعدی  نمایه سازی و بازیابی

-          مسائل مدیریت مستندات

خدمات:

-          بازیابی اطلاعات و مرور

-          بازیابی اطلاعات چند زبانه و چند رسانه ای

-          شخصی سازی در کتابخانه های دیجیتال

-          آگاهی سازی از محتوا در دسترسی به اطلاعات

-          خدمات آگاهی سازی معنایی

-          فناوری برای ارائه / دسترسی به کتابخانه های دیجیتال، به عنوان مثال از طریق دستگاه های تلفن همراه

-          تجسم سازی از محیط های اطلاعاتی در مقیاس بزرگ

-          ارزیابی محیط های اطلاعاتی آنلاین

-          معیارهای کیفیت

-          رابط کاربرهای کتابخانه های دیجیتال

-          داده کاوی/ استخراج از ساختار داده ها از اطلاعات شبکه بندی شده

-          تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی و سازمان های مجازی

-          معیارهای سنتی و جایگزین ارتباط علمی

-          ترکیبی از منابع

تاریخ های مهم این کنفرانس به شرح زیر اعلام شده است:

-          ارسال مقالات کوتاه و بلند و پوستر 23 مارس 2013 (3 فروردین 1392)

-          پیشنهاده پانل ها، کارگاه های آموزشی: 4 مارس 2013 (14 اسفند 1391)

-          اعلام پذیرش مقالات، پوستر، و ارائه ها: 20 مه 2013 (30 اردیبهشت 1392)

-          اعلام پذیرش برای پانل، کارگاه ها و آموزش: 22 آوریل 2013 (2 اردیبهشت 1392)

-          مهلت ارسال مقالات برای کنسرسیوم دکتری: 2 ژوئن 2013 (12 خرداد 1392)

-          اعلام پذیرش مقالات برای کنسرسیوم دکتری: 2 جولای 2013 (11 تیر 1391)

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت همایش به نشانی http://tpdl2013.upatras.gr/index.php مراجعه نمایند.

]]>
چهارمین دوره انتخابات انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، شاخه اصفهان 2012-10-31T09:39:45+01:00 2012-10-31T09:39:45+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1181 امیر رمضانی چهارمین دوره انتخابات انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، شاخه اصفهان همزمان با برگزاری مراسم هفته کتاب برگزار خواهد شد   سخنران: دکتر سلیمانی عضو هیئت علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان زمان  یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۱ ساعت 14 الی۱۷ مکاناصفهان- خیابان باغ گلدسته - کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان- سالن همایش ها حضور کلیه  اعضای انجمن، کتابداران، اساتید و مدیران کتابخانه ها و دانشجویان محترم کتابداری و اطلاع رسانی استان اصفهان باعث گرم چهارمین دوره انتخابات انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، شاخه اصفهان

همزمان با برگزاری مراسم هفته کتاب برگزار خواهد شد

 

سخنران:

دکتر سلیمانی

عضو هیئت علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان


زمان

 یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۱

ساعت

14 الی۱۷مکان
اصفهان- خیابان باغ گلدسته - کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان- سالن همایش ها

حضور کلیه  اعضای انجمن، کتابداران، اساتید و مدیران کتابخانه ها و دانشجویان محترم کتابداری و اطلاع رسانی استان اصفهان باعث گرمی این محفل خواهد بود.
]]>
فراخوان مقاله چهاردهمین همایش بین‌المللی انجمن علم‌سنجی و اطلاع‌سنجی (ISSI) 2012-10-20T07:12:09+01:00 2012-10-20T07:12:09+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1180 امیر رمضانی به گزارش لیزنا، چهاردهمین همایش بین‌المللی انجمن علم‌سنجی و اطلاع‌سنجی (ISSI) پانزدهم تا نوزدهم جولای 2013 (24-28 تیر 1392) در دانشگاه وین، در اتریش برگزار می شود. این کنفرانس، امکان ایجاد گروه های بحث و تبادل نظر را برای پژوهشگران، مدیران  پژوهشی، و متخصصان حوزه  اطلاعات و ارتباطات فراهم می آورد که می توانند درباره وضعیت کنونی، پیشرفت های اخیر، برنامه های کاربردی و تجربیات خود در خصوص اطلاع سنجی و علم سنجی بحث و تبادل نظر داشته باشند. این کنفرانس به زبان انگلیسی و توسط به گزارش لیزنا، چهاردهمین همایش بین‌المللی انجمن علم‌سنجی و اطلاع‌سنجی (ISSI) پانزدهم تا نوزدهم جولای 2013 (24-28 تیر 1392) در دانشگاه وین، در اتریش برگزار می شود.

این کنفرانس، امکان ایجاد گروه های بحث و تبادل نظر را برای پژوهشگران، مدیران  پژوهشی، و متخصصان حوزه  اطلاعات و ارتباطات فراهم می آورد که می توانند درباره وضعیت کنونی، پیشرفت های اخیر، برنامه های کاربردی و تجربیات خود در خصوص اطلاع سنجی و علم سنجی بحث و تبادل نظر داشته باشند. این کنفرانس به زبان انگلیسی و توسط انجمن اطلاع سنجی و علم سنجی (ISSI)، دانشگاه وین و موسسه فناوری اتریس برگزار می گردد.

پژوهشگران سراسر جهان می توانند مقالات پژوهشی و پوسترهای خود را در محورهای موضوعی زیر در این کنفرانس ارائه نمایند:

 1. شاخص های علم سنجی
 2. منابع داده ای قدیم و جدید در مطالعات علم سنجی: پوشش، دقت و پایایی
 3. خط مشی علوم و ارزیابی پژوهش: روش های کمی و کیفی
 4. حوزه های جدید پژوهشی و مسائل نوظهور
 5. فناوری ها و نوآوری ها مانند تحلیل پروانه ساخت
 6. مطالعات همکاری و تحلیل شبکه
 7. وب سنجی
 8. ترسیم نقشه علم: ابزارها، روش ها و کاربردهای آن
 9. مدیریت و سنجش داده های کتابشناختی در سازمان های علمی
 10. دسترسی آزاد و علم سنجی
 11. مدل سازی نظام علمی، پویایی علم و نظام پیچیده علم
 12. علم سنجی در تاریخچه علوم
 13. موضوعات و کاربردهای جامعه شناختی و فلسفه
 14. کتابسنجی در علوم کتابداری و اطلاع رسانی

تاریخ های مهم این کنفرانس عبارت است از:

ارسال متن کامل مقالات/کارگاه آموزشی (21 ژانویه 2013/ 2 بهمن 1391)

 • اعلام نتایج پذیرش مقالات و کارگاه های آموزشی  (4 مارس 2013/ 14 اسفند 1391)
 • ارسال پوستر (18 مارس 2013/ 28 اسفند 1391)
 • پیشنهاد تشکیل فروم های دکتری (4 فوریه 2013/16 بهمن 1391)
 • اعلام نتیجه پذیرش پیشنهاد تشکیل فروم های دکتری (4 آوریل 2013/15  فروردین 1392)
 • اعلام نتایج پذیرش پوستر (19 آوریل 2013/ 30  فروردین 1392)
 • ارسال نهایی مقاله و پوستر پذیرفته شده (30 آوریل 2013/ 10 اردیبهشت 1392)
 • برگزاری فروم های دکتری (15 آوریل 2013 / 24 تیر 1392)

علاقه مندان جهت ارتباط و کسب پاسخ سوالات خود می توانند با ایمیل issi2013@ait.ac.at مکاتبه و جهت آشنایی با نحوه ارسال آثار می توانند به وب سایت همایش http://www.issi2013.org مراجعه نمایند.

                                                                                                                                                                 منبع: لیزنا

]]>
کارگاه آموزشی نقش اینفوگرافیک در مدیریت آموزشی 2012-10-17T05:46:42+01:00 2012-10-17T05:46:42+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1179 امیر رمضانی » عنوان کارگاه : نقش اینفوگرافیک در مدیریت دانش » زمان برگزاری : پنجشنبه 18 آبان 1391 » اهداف كارگاه : یکی از راه های مصور سازی اطلاعات و دانش که امروزه در مدیریت دانش سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و از اهمیت خاصی برخوردار است، «نقشه های دانش» هستند. هدف از تهیه نقشه های دانش، شناسایی منابع انسانی دانش، محل استقرار آنها و شناسایی منابع استفاده کننده دانش است. با استفاده از این نقشه ها می توان فهمید که چه منبع دانشی در کجا مستقر است؟ نقشه های دانش انواع گوناگونی دارند


» عنوان کارگاه : نقش اینفوگرافیک در مدیریت دانش

» زمان برگزاری : پنجشنبه 18 آبان 1391

» اهداف كارگاه :

یکی از راه های مصور سازی اطلاعات و دانش که امروزه در مدیریت دانش سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و از اهمیت خاصی برخوردار است، «نقشه های دانش» هستند. هدف از تهیه نقشه های دانش، شناسایی منابع انسانی دانش، محل استقرار آنها و شناسایی منابع استفاده کننده دانش است. با استفاده از این نقشه ها می توان فهمید که چه منبع دانشی در کجا مستقر است؟ نقشه های دانش انواع گوناگونی دارند که از آن جمله می توان به 1- نقشه های منابع دانش، 2- نقشه های دارایی دانش، 3- نقشه های ساختار دانش، 4- نقشه های کاربردی دانش، 5- نقشه های توسعه دانش اشاره نمود.

از طرفی دیگر به تعبیر آلبرتو کایرو(2012)، اینفوگرافیک ها آرایش تصویری اطلاعات هستند که افراد را قادر می سازند آنچه که با چشم غیرمسلح نمی توانند ببینند را به راحتی تشخیص دهند و به کمک آن روند و الگوی داده ها را درک نمایند. بحث سهولت ادراک در اینفوگرافیک ها و بکارگیری این مزیت در ساخت نقشه های دانش سازمانی، به عنوان ایدۀ هستۀ این کارگاه در نظر گرفته شده است.  

اهداف این کارگاه به شرح ذیل است:

1-گسترش و ارتقاء بکارگیری اینفوگرافیک ها در سازمان ها و گروه های هم راستا

2-ارتقاء جلوه های بصری در دپارتمان های مدیریت دانش سازمان ها

 

» عناوین و سرفصل های كارگاه :

این کارگاه ضمن بیان مبانی نظری مدیریت دانش و معرفی نقشه های دانش سازمانی و تبیین کارکردهای آن، به طرح اینفوگرافیک به عنوان ابزاری مؤثر در تدوین نقشه های دانشی سازمان ها اختصاص خواهد پرداخت. به طور قطع این ابزار در ارتقاء نقشه های دانش سازمان ها و دیگر جلوه های بصری که با مدیریت دانش سر و کار دارند مؤثر خواهد بود.

در پایان کارگاه با توجه به اهمیت نظر شرکت کنندگان در کارگاه، بازخورد ایشان به نحو مقتضی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

» مخاطبان كارگاه :

این کارگاه جهت استفاده افرادی پیشنهاد می گردد که به نوعی با مدیریت و سازماندهی دانش سر و کار دارند و به دنبال جستجوی راه هایی هستند تا بتوانند دانش گردآوری شده شان را به سهولت منتقل و ارائه نمایند. همچنین به روشنی یک عرصه جدید، نسبتاً بکر را به عنوان یک موضوع پیش روی اینفوگرافیک خواهد گشود.

» مدرس: افسون ثابت پور - کارشناس ارشد علوم اطلاعات- دانشگاه تهران

ثبت نام از طریق لینک زیر:

http://www.infographicfestival.com/register.html

]]>
کوچکترین کتابخوان الکترونیکی (ereader) دنیا توسط txtr با قیمتی بسیار پایین رونمایی شد 2012-10-12T06:52:12+01:00 2012-10-12T06:52:12+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1178 امیر رمضانی مدل‌های معروف Kindle و Nook که به ترتیب محصولی از Amazon و Barens & Noble هستند را از مدت‌ها قبل در بازار کتاب‌خوان‌های الکترونیکی یا ereaderها دیده‌ایم. هر دو محصول کوچک و سبک هستند و برای مطالعه بسیار مناسب اما اگر دنبال مدل باز هم کوچک‌تری هستید، باید سراغ کمپانی txtr بروید. کتاب‌خوان الکترونیکی Beagle با صفحه نمایش ۵ اینچی حالا به عنوان کوچک‌ترین کتاب‌خوان الکترونیکی دنیا توسط txtr رونمایی شده است. ضخامت آن تنها ۵ میلی‌متر است و صفحه نمایش آن از نوع e-ink می‌باشد. وزن ای مدل‌های معروف Kindle و Nook که به ترتیب محصولی از Amazon و Barens & Noble هستند را از مدت‌ها قبل در بازار کتاب‌خوان‌های الکترونیکی یا ereaderها دیده‌ایم. هر دو محصول کوچک و سبک هستند و برای مطالعه بسیار مناسب اما اگر دنبال مدل باز هم کوچک‌تری هستید، باید سراغ کمپانی txtr بروید.


کتاب‌خوان الکترونیکی Beagle با صفحه نمایش ۵ اینچی حالا به عنوان کوچک‌ترین کتاب‌خوان الکترونیکی دنیا توسط txtr رونمایی شده است. ضخامت آن تنها ۵ میلی‌متر است و صفحه نمایش آن از نوع e-ink می‌باشد. وزن این مدل کوچک تنها ۴٫۵ اونس می‌باشد.

اما مهم‌ترین ویژگی این محصول که وجه تمایز آن با رقباست این است که شارژر و کابلی لازم ندارد، دو باتری نیم قلمی یا AAA در بخش پایین آن قرار می‌گیرد که گفته شده برای ۱ سال کارکرد آن کافی است.

برای خواندن کتاب از نرم‌افزار اندروئیدی txtr استفاده می‌شود که به کمک آن می‌توان کتاب‌ها را دانلود و مطالعه کرد. استفاده از بلوتوث برای ارتباط با گوشی‌ها و انتقال ebookها نیز امکان‌پذیر است.

قیمت این محصول جالب txtr در اروپا تنها ۱۳ دلار (یا ۹٫۹ یورو) است که در این سال‌ها چنین قیمت پایینی هرگز ندیده بودیم. قیمتی که برای آمریکا و آسیا در نظر گرفته شده مشخص نیست و همچنین زمان عرضه، اما به نظر می‌رسد که این محصول برای بازارهای مختلف آماده می‌شود.

منبع: slashgear

]]>
برندگان جایزه سال 2012 انجمن کتابداران امریکا معرفی شدند 2012-10-12T06:42:34+01:00 2012-10-12T06:42:34+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1177 امیر رمضانی به گزارش لیزنا، انجمن کتابداران امریکا در سال جاری، بالاترین افتخار و جایزه خود را به افراد و موسساتی اعطا کرد که دستاوردهایشان دیدگاه جسورانه آنها را درباره حرفه کتابداری و تعهد آنان را به حرفه شان نشان می دهد. برخی از برگزیدگان جوایز امسال به شرح ذیل می باشد: خدمات متمایز- بتی جی توراک استاد دانشگاه و مدیر بازنشسته دانشگاه راتگرز و رئیس سابق انجمن کتابداران امریکا (1994-1995)، توسط شورای ای. ال.ای در نشست میان زمستانی سال 2012 در شهر دالاس، به عنوان عضو افتخاری انجمن برگزیده شد. به گزارش لیزنا، انجمن کتابداران امریکا در سال جاری، بالاترین افتخار و جایزه خود را به افراد و موسساتی اعطا کرد که دستاوردهایشان دیدگاه جسورانه آنها را درباره حرفه کتابداری و تعهد آنان را به حرفه شان نشان می دهد.

برخی از برگزیدگان جوایز امسال به شرح ذیل می باشد:

خدمات متمایز- بتی جی توراک استاد دانشگاه و مدیر بازنشسته دانشگاه راتگرز و رئیس سابق انجمن کتابداران امریکا (1994-1995)، توسط شورای ای. ال.ای در نشست میان زمستانی سال 2012 در شهر دالاس، به عنوان عضو افتخاری انجمن برگزیده شد. عضویت افتخاری، بالاترین درجه افتخار انجمن کتابداران امریکا، به کمک ها و دستاوردهای برجسته و ماندگار در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی اهدا می شود.

 

یک حامی مالی- سناتور جک رید به خاطر پشتیبانی از تقویت خدمات کتابداری بالاترین درجه افتخار سال 2012 را در روز قانونگذاری کتابخانه ملی در واشنگتن دریافت نمود. وی یکی از حامیان کتابخانه های عمومی و مدارس در کنگره آمریکا بوده است. در سال 2012 به عنوان عضو کمیته تخصیص بودجه سنا، وی برای اختصاص بودجه کتابخانه ها تلاش بسیار نمود که به دریافت  28.6 میلیون دلار کمک هزینه برای کتابخانه ها  و برنامه های سواد آموزی منجر شد.

 

یک عمر رهبری- کارلا جی استافل. جایزه یک هزار دلاری جوزف دبلیو. لیپینکات هرساله به کتابداری اهدا می شود که خدماتی متمایز به حرفه کتابداری نموده باشد. مشارکت قابل توجه و برجسته در فعالیت های انجمن های حرفه ای کتابداری و یا انتشار منابع مکتوب حرفه ای جالب توجه از جمله معیارهای انتخاب برای این جایزه محسوب می شوند. خانم استافل ریاست کتابخانه ها و مرکز عکاسی خلاق در داشگاه آریزونا به عنوان فردی خلاق و کوشا در زمینه دستیابی هر چه بیشتر به تنوع و پیشرفت در حرفه در سال جاری برای دریافت این جایزه شایسته دانسته شد.

 

پیشتازان -  بورلی پی. لینچ. مدال ملویل دیویی و 2000 دلار برای دستاوردهای خلاقانه حرفه ای در زمینه مدیریت کتابخانه، آموزش، فهرستنویسی و رده بندی و ابزارها و تکنیک های کتابداری. اعطا کننده OCLC؛ بورلی لینچ استاد مدرسه مطالعات آموزش و پرورش و اطلاعات در دانشگاه کالیفرنیا می باشد. بنیانگذاری مدرسه معتبر کتاب های کمیاب کالیفرنیا، که مرکزی در سطح جهانی با تمرکز برجنبه های بسیار مهم کتابداری دانشگاهیست و نیز کمک به کتابداری بین المللی به عنوان ریاست کمیته روابط بین الملل انجمن کتابداران امریکا، و برگزاری  سلسله کنفرانس های کتابداران چین-امریکا از جمله اقدامات وی می باشد.

 

همچنین جایزه افتخاری بنیاد آزادی خواندن به مایکل بمبرگر، جایزه کن هیکاک برای ارتقا حرفه کتابداری و مبلغ 1000 دلار به جین دروز، جایزه  سلیوان برای مدیریت کتابخانه های عمومی حمایت کننده از خدمات برای کودکان به لیندا ولبرن فریز، جایزه بتا فی مو و مبلغ 1000 دلار برای خدمات متمایز به آموزش در کتابداری به مری م. واگنر، جایزه برابری و مبلغ 1000 دلار برای کمک های برجسته در زمینه ارتقا مساوات و برابری در حرفه کتابدراری به پاتریشیا م. وای. ونگ، جایزه تلاش برای تغییر الیزابت فوتس و مبلغ 1000 دلار برای ایجاد تغییرات مثبت در حرفه کتابداری به لین هوپر، جایزه انتشارات کتابخانه های مدارس و 1000 دلار برای کمک به ارتقا دسترسی به کتاب و تشویق به خواندن به پل کلسی، جایزه مارشال کاوندیش برای برتری در برنامه ریزی کتابخانه ای و مبلغ 2000 دلار برای کتابخانه های عمومی یا آموزشگاهی به کتابخانه عمومی WAUKEGAN ، از جمله جوایز اهدا شده در سال جاری توسط انجمن کتابدارن آمریکا بود .

                                                                                        منبع: لیزنا

]]>
برنامه‌های نهاد كتابخانه‌های عمومی در هفته كتاب اعلام شد 2012-10-11T07:54:51+01:00 2012-10-11T07:54:51+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1176 امیر رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره برنامه‌های این نهاد در هفته کتاب به خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، گفت: جشن كتاب امسال تفاوتی با جشن كتاب سال‌های قبل دارد؛ چرا که شاخص‌های كتابخوانی به نسبت ابتدای انقلاب اسلامی رشد پنج برابری و در فاصله بین سال 84 تا پایان شهریور گذشته رشد دو برابری داشته است. منصور واعظی ادامه داد: در هفته کتاب امسال، جشن رشد شاخص‌ها را برگزار می‌كنیم.وی افزود: همچنین در هفته كتاب امسال برای نخستین بار كلم دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره برنامه‌های این نهاد در هفته کتاب به خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، گفت: جشن كتاب امسال تفاوتی با جشن كتاب سال‌های قبل دارد؛ چرا که شاخص‌های كتابخوانی به نسبت ابتدای انقلاب اسلامی رشد پنج برابری و در فاصله بین سال 84 تا پایان شهریور گذشته رشد دو برابری داشته است.
 
منصور واعظی ادامه داد: در هفته کتاب امسال، جشن رشد شاخص‌ها را برگزار می‌كنیم.

وی افزود: همچنین در هفته كتاب امسال برای نخستین بار كلمه «كتابداران» به شعار ما اضافه شده و بنابراین شعار امسال ما «كتاب، كتابخوانی و كتابداران» است.

این مدیر فرهنگی گفت: برای هفته كتاب برنامه‌های متفاوتی تدارك دیده‌ایم و  احتمالا افتتاح كتابخانه نیز خواهیم داشت.

واعظی همچنین درباره آمار سرانه مطالعه كشور در سال 90 گفت: آمار سال 87 تا 89 اعلام شده و آمار سرانه مطالعه سال 90 تا چند ماه آینده منتشر خواهد شد.

منبع: ایبنا
]]>
کتاب های الکترونیکی حریف کتاب های چاپی نمی شوند 2012-10-11T07:50:58+01:00 2012-10-11T07:50:58+01:00 tag:http://imlacr.mihanblog.com/post/1175 امیر رمضانی به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان ، این پژوهش بر مبنای یک بررسی که از سوی دانشگاه هامبورگ انجام پذیرفته منتشر شده است. بر این اساس 22 درصد از خوانندگان کتاب های الکترونیک حداقل 3 کتاب چاپی با جلد سخت را در سال خریداری می کنند و 15 درصد از پرسش شوندگان اظهار داشتند که اصلا کتاب الکترونیکی مطالعه نمی کنند. پژوهشگران اعلام کرده اند که این تفاوت در مورد کتاب های جیبی کمتر است. در مجموع هر کس که کتاب الکترونیکی مطالعه می کند، روی هم رفته کتاب های بیشتری می به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان ، این پژوهش بر مبنای یک بررسی که از سوی دانشگاه هامبورگ انجام پذیرفته منتشر شده است. بر این اساس 22 درصد از خوانندگان کتاب های الکترونیک حداقل 3 کتاب چاپی با جلد سخت را در سال خریداری می کنند و 15 درصد از پرسش شوندگان اظهار داشتند که اصلا کتاب الکترونیکی مطالعه نمی کنند. 

پژوهشگران اعلام کرده اند که این تفاوت در مورد کتاب های جیبی کمتر است. در مجموع هر کس که کتاب الکترونیکی مطالعه می کند، روی هم رفته کتاب های بیشتری می خرد. در این میان کتاب های چاپی در خانه مطالعه می شوند و کتاب های الکترونیک اغلب در بین راه خوانده می شوند.
 
به علاوه خوانندگان سالانه حدود 51 یورو برای خرید کتاب های الکترونیک و 116 یورو برای کتاب های چاپی هزینه می کنند.
 
در این پژوهش در میان کتابفروشان آنلاین فروشگاه آمازون در صدر ایستاده و 79 درصد از مطالعه کنندگان کتاب های دیجیتال اعلام کرده اند حداقل یک بار از فروشگاه آمازون خرید کرده اند. پس از فروشگاه آمازون، فروشگاه های تالیا (24 درصد) ، ولت بیلد / هوگن دوبل (20 درصد) ، اپل (19 درصد) ، طرح غیر رسمی گوتنبرگ (7 درصد) ، لیبری (7 درصد) و فروشگاه اینترنتی آیگنن بوخ هندلونگ (6 درصد) در رتبه های بعدی ایستاده اند. 

دراین پژوهش در مجموع بیش از 2500 نفر شرکت داشتند که در میان آن ها 1157 نفر مطالعه کننده کتاب های الکترونیک هستند.

منبع: ایبنا
]]>