اخبار حوزه های مختلف کتابداری و دانلود کتاب و مقاله

جنگ کتاب‌های کاغذی با الکترونیکی

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:جمعه 31 شهریور 1391-03:07 بعد از ظهرهمزمان با موفقیت آمازون کیندل که به عنوان یک سخت‌افزار برای خواندن کتاب‌های الکترونیکی به کار می‌رود، فروش کتاب‌های دیجیتالی روند رو به رشدی داشته اما فروش کتاب‌های کاغذی کاهش یافته است.

به گزارش ایتنا از مهر، فروش کتاب‌های الکترونیکی در نیمه اول سال ۲۰۱۲ در مقایسه با سال گذشته به علت موفقیت چشمگیر دستگاه‌هایی چون آمازون کیندل تا ۱۸۸ درصد افزایش یافته است.

این درحالی است که براساس اعلام انجمن ناشران بریتانیا، فروش کتاب‌های کاغذی تنها ۰.۴ درصد در مقایسه با همین دوره در سال گذشته کاهش یافته است و آمارهای جدید صرفا حکایت از افزایش چشمگیری فروش کتاب‌های دیجیتالی دارد.

این آمار و ارقام نشان می‌دهد که حتی برخی از کتاب‌هایی که مخاطب به آن علاقه داشته هم در قالب کتاب‌های دیجیتال و هم کتاب‌های غیردیجیتال فروش مناسبی را برای خود رقم زده است.

این درحالی است که کارشناسان این صنعت هشدار داده‌اند که ممکن است کتابفروش‌های سنتی متقاعد کردن خوانندگان کتاب‌ها را برای تغییر رویکرد از دیجیتال به کاغذی کار بسیار دشواری ببینند، چرا که کتاب‌های دیجیتالی در اینترنت با قیمت‌های بسیاری ارزان‌تری به فروش می رسند.

براساس اظهارات کارشناسان افزایش فروش کتاب‌های الکترونیکی تنها به کتاب‌های داستانی محدود نمی‌شود، افزایش فروش کتاب‌های غیرداستانی نیز ۱۲۸ درصد در مقایسه با همین دوره در سال گذشته چشمگیر بوده و از سوی دیگر کتاب‌های کودکان نیز افزایش ۱۷۱ درصدی داشته است.
رشد کلی ۸۹.۱ درصدی در فروش دیجیتالی از ۱۲۴ میلیون دلار به ۲۳۴ میلیون دلار رسیده است درحالی که فروش کتاب‌های کاغذی از ۱۵۹۴ میلیون دلار به ۱۵۸۹ میلیون دلار رسیده است.

انجمن ناشران بریتانیایی که فروش کتابها را در فروشگاه‌های بزرگ مورد نظارت دارد، اعلام کرد که کل فروش کتاب‌های دیجیتال اعم از داستانی، غیرداستانی و کودکان از ۳۰ میلیون دلار در فاصله زمانی ژانویه و ژوئن ۲۰۱۱ به ۸۴ میلیون دلار در همان دوره در طول سال جاری رسیده است.

ریچارد مولت مدیر اجرایی انجمن ناشران بریتانیایی اظهار داشت که نتایج بخش نظارت بر فروش این انجمن نشان می‌دهد که علیرغم شرایط دشوار اقتصادی این بخش همچنان موفق است، افزایش فروش دیجیتال نیز نشاندهنده میزان سرعت اقبال خوانندگان کتاب‌ها به محصولات دیجیتال و سرعت عرضه ناشران در عرضه کتاب‌های دیجیتال است.
احتمال دارد که این رشد همچنان ادامه داشته باشد، چرا که گوگل، سامسونگ، اپل و آمازون به دنبال افزایش فروش خود در بخش رسانه‌های دیجیتال هستند که این امر از برنامه‌های اجرایی ارائه شده در فروشگاه‌های (apps stores) تبلت‌هایشان مشخص است.

منبع: ایتناداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تمدید مهلت ارسال چکیده مقالات همایش ملی «مدیریت دانش: حال و آینده»

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:جمعه 31 شهریور 1391-03:00 بعد از ظهر

به گزارش لیزنا، مهلت ارسال چکیده مقالات به همایش ملی «مدیریت دانش: حال و آینده» به علت استقبال پژوهشگران تا 14 مهرماه 1391 تمدید شد.

علاقمندان به شرکت در این همایش می توانند چکیده مقاله خود را به نشانی پست الکترونیکی همایش  kmconf@scu.ac.ir و یا از طریق وب سایت همایش به نشانی http://kmconf.scu.ac.ir ارسال نمایند.
محورهای موضوعی این همایش به شرح زیر می باشند:

1. مبانی نظری مدیریت دانش

کاربرد نظریه‏ های مدیریت دانش در سازمان­ها

کاربرد مدل‏های مدیریت دانش در سازمان­ها

نقد نظریه­ های مدیریت دانش

2. زیرساخت‏های مدیریت دانش

کاربردها و تجربیات به کارگیری فناوری اطلاعات در سازمان های دانش محور

نقش نیروی انسانی در سازمان های دانش محور

نقش و الگوهای فرهنگ سازمانی در سازمان­های دانش محور

نقش بودجه و امور مالی در در سازمان­های دانش محور

3. فرایند مدیریت دانش

جایگاه کتابخانه در فرایندهای مدیریت دانش

نقش کتابخانه در تولید، تبدیل و اشتراک دانش

پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان­ها

4. روابط مدیریت دانش

جایگاه و نقش کتابداری و علم اطلاعات در مدیریت دانش

جایگاه و نقش مدیریت در مدیریت دانش

جایگاه و نقش مدیریت دانش در صنعت

5. مدیریت دانش و توسعه ملی

نقش مدیریت دانش در سطوح مختلف توسعه در ایران: محلی، استانی، ملی

6. ابعاد کاربردی مدیریت دانش

چالش‏های پیاده سازی مدیریت دانش در سازمانهای ایران

آسیب‏ شناسی مدیریت دانش در سازمانهای ایران

بومی‏ سازی نظریه های و رویکردهای مدیریت دانش در سازمان های ایران

دستاوردها و تجربیات پیاده سازی مدیریت دانش در ایران

7. آینده مدیریت دانش

این همایش، توسط گروه کتابداری واطلاع رسانی دانشگاه شهید چمران اهواز در تاریخ های 11 و 12 بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

منبع: لیزنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فراخوان مقاله کنفرانس بین‌المللی «مدیریت نوآوری و اطلاعات»

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:جمعه 31 شهریور 1391-02:56 بعد از ظهربه گزارش لیزنا، کنفرانس بین المللی مدیریت اطلاعات و نوآوری، انجمنی برتر برای ارائه جدیدترین دستاوردها و نتایج پژوهشی در حوزه نظری، تجربی و کاربردی مدیریت اطلاعات و نوآوری فراهم می آورد.

این کنفرانس که از سوی  بخش چنگ دو (چین) انجمن بین المللی علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IACSIT) پشتیبانی می شود، 19 و 20 ژانویه 2013 (30 دی و اول بهمن ماه 1391) در سنگاپور، و با هدف آشنایی با دستاوردها و پژوهش های در حال اجرا و پرورش ارتباطات پژوهشی میان دانشگاه ها و صنعت برگزار می شود.

برخی از حوزه های موضوعی مورد توجه در این کنفرانس عبارتند از:

حوزه مدیریت اطلاعات:

-          مدیریت منابع اطلاعاتی

-          مدیریت دانش

-          مدیریت سازمانی

-          تجارت الکترونیک

-          دولت الکترونیک

-          امنیت اطلاعات

-          مدیریت خدمات فناوری اطلاعات

-          اقتصاد اطلاعات

-          فرهنگ شبکه ای و جامعه هماهنگ...

 

حوزه سیستم های اطلاعاتی:

-          سیستم های اطلاعات مدیریت

-          سیستم های خبره

-          مسائل رفتاری مرتبط با سیستم های اطلاعات

-          طراحی سیستم های اطلاعاتی

-          مسائل امنیتی مرتبط با سیستم های اطلاعاتی

-          شبکه های دانش و نقش آنها

-          مسائل فرهنگی و جهانی در ارتباط با توسعه موفق سیستم های اطلاعاتی

-          سیستم های پشتیبانی از تصمیم گیری

-          خدمات وب، وب معنایی و خط مشی های تجاری مرتبط

-          سیستم های یادگیری الکترونیک و کاربرد آنها

-          سیستم های مدیریت الکترونیک و کاربرد آنها

به گزارش لیزنا، همچنین حوزه های موضوعی مدیریت نوآوری، مدیریت پروژه و طراحی سبز نیز از دیگر حوزه های مورد نظر در کنفرانس هستند.

آخرین مهلت ارسال مقالات 15 اکتبر 2012 (دوشنبه 24 مهر 1391) می باشد.

گفتنی است مقالات پذیرفته شده در مجله (ISSN: 2168-0787) Advanced Management Science به چاپ خواهد رسید.

علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت کنفرانس به نشانی  www.iciim.org مراجعه نمایند.

منبع: لیزناداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نشست اقتصاد کتابخانه ها برگزار شد

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1391-02:03 بعد از ظهر

به گزارش خبرنگار لیزنا، نشست تخصصی اقتصاد کتابخانه ها از سری نشستهای فصلی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی با حضور اساتید، دانشجویان و کتابداران عصر روز چهارشنبه (29 شهریور 91) در سرای اهل قلم خانه کتاب با توضیحات فرامرز مسعودی، کارشناس ارشد کتابداری و مسئول نظام های نوین مدیریت شرکت ملی فولاد ایران از ساعت 16:30 آغاز شد.

مسعودی به اولین نشست در این حوزه که در تیرماه برگزار شد اشاره کرد و افزود: سه سخنران در نشست قبلی به مواردی در رابطه با بحثهای اقتصادی کتابخانه ها پرداخته اند. مسعودی در ابتدا از هریک از سخنرانان این نشست خواست تا به معرفی خود بپردازند. دکتر حسین راغفر،‌ عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا، دکتر فهیمه باب الحوائجی، عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر جیران خوانساری، رئیس کتابخانه شرکت توانیر و مدرس دانشگاه سخنرانان این نشست بودند.

دکتر راغفر در رابطه با پارادایمهای جدید در اقتصاد صحبت کرد. وی گفت که آنچه در قرن بیستم اتفاق افتاده، دو پارادایم تولید است. ابتدا پارادایم فورد در شیوه تولید به وجود آمد که در کارخانه فورد مطرح شد. این روش با روشهای تیلور ترکیب شده و منتج به خط مونتاژی شد که از تولید یک خودرو در یک روز به تولید دو میلیون خودرو در سال رسید. با تقسیم کار و تعیین زمان کار مونتاژ، قطعات از پیش ساخته شده و در خط مونتاژ تکمیل می شدند که به ساخت خودرو منتج می شد. این روش ارزش غیرقابل باوری را در مدت کوتاهی از 1908 امکان پذیر کرد اما یکی از ویژگیهای این روش این بود که امکان تغییر و انعطاف پذیری در آن وجود نداشت.

در پارادایم جدید، اطلاعات و دانش ارزش پیدا کرده است

دکتر راغفر ادامه داد: در سال 1970 پارادایم تولید تغییر کرد و به پسافورد تبدیل شد. این روش با ورود کامپیوتر و ماشین آلات و زمان بندی خودکار در تولید به وجود آمد. با این روش، انعطاف پذیری در خط تولید بالا رفت. فرهنگ پسافوردی این امکان را می دهد که خودرو با ویژگیهای مختلفی که مشتری درخواست آن را دارد تولید شود. اقتصاد پسافوردی به اقتصاد جدید و دیجیتالی معروف است و وجه تمایز آن با الگوهای تولید قبلی این است که قبلا در اقتصاد، سه وجه را در نظر می گرفتند: زمین، نیروی انسانی و سرمایه. در الگوی جدید، اطلاعات نیز به اینها اضافه شد و به صورت نرم افزارها و برنامه های مختلف کامپیوتری و هوشمند نمود یافت. در پارادایم جدید استفاده از دانش نیروی انسانی باعث افزایش صعودی ارزش افزوده شد. در الگوهای قدیم و جدید همواره نقش اطلاعات وجود داشته است ولی از ویژگیهای الگوی جدید این است که اطلاعات جزیی از این الگو است. در پارادایم جدید، اطلاعات و دانش ارزش پیدا کرده است و خدماتی که امکان ارزش گذاری نداشته، به تازگی قیمت می یابند. اتفاقی که در دهه های اخیر افتاده این است که الگوی پسافوردی به سمت پساشبکه ای پیش می رود. این پارادایم در آینده می تواند الگوی واقعیت را تغییر دهد. تاثیر فناوری بر روی شکل‌گیری جامعه به درک ما از تحولات جامعه و مفاهیم اقتصادی و اجتماعی متاثر از فناوری اطلاعات کمک می کند که تقریبا همه موضوعات بشری را نیز در برگرفته است.

در ادامه این نشست، دکتر خوانساری به نقشی که کتابخانه ها در اقتصاد ایفا می کنند اشاره کرد.

با توجه به ارزش اقتصادی اطلاعات است که می توانیم کتابخانه ها را در زمره موسسات تجاری قرار دهیم

وی گفت: کتابخانه ها را نمی توانیم جزء سازمانهای تجاری بدانیم. با توجه به ارزش اقتصادی اطلاعات است که می توانیم کتابخانه ها را در زمره موسسات تجاری قرار دهیم. وقتی کتابدار قصد انجام کارهایی در کتابخانه را دارد و با عوامل بازدارنده مواجه می شود، اگر وی بتواند با انرژی که دارد در کنار مشکلات، در زمان بحران و تهدیدها، خدمات اطلاع رسانی خود را انجام دهد، یک کارآفرین محسوب می شود. یک کتابدار باید بتواند مشکلات را حل کند و به روش حل مساله برسد. دراکر می گوید که کارآفرینی بهره وری از فرصتها در جهت تغییر است.

نیاز به موفقیت، تحمل ابهام، ریسک پذیری، خلاقیت و کانون کنترل از مشخصات کارآفرینی یک کتابدار محسوب می شود

دکتر خوانساری کارآفرینی را یک بحث اقتصادی دانست و افزود: حوزه های دیگری مانند روانشناسی و جامعه شناسی نیز وارد کارآفرینی شده است. ارائه خدمات در بخشهای کتابخانه می تواند با تفکر استراتژیک و کارآفرینی همراه باشد. وییژگی فردی، محیط، تجربه کاری و فرهنگ از عوامل کارآفرنی است. آموزش تنها راهی است که می تواند به کتابداران کمک کند که در برابر تغییرات موفق باشند. آموزش در رفتار فرد و تغییری که برای سازمان خود به وجود می آورد بسیار موثر است. به عنوان برخی از راهکارهایی که برای ایجاد کارآفرینی در کتابداری مطرح است می توان از آموزش، زمینه لازم برای فعالیت و نوآوری، آشنایی کتابدار با اهداف سازمان و محل خدمت خود نام برد. نیاز به موفقیت، تحمل ابهام، ریسک پذیری، خلاقیت و کانون کنترل از مشخصات کارآفرینی یک کتابدار محسوب می شود. باید توجه داشت که دیگر کتابخانه اولین مرجع دسترسی به اطلاعات نیست و کاربران از اینترنت آغاز می کنند و پژوهش خود را با آن به پایان می رسانند. یک مسئول کتابخانه با ویژگیهای شخصیتی که دارد باید بتواند به دور از کارهای سنتی قبلی به مار آفرینی روی بیاورد.

در ادامه این نشست، دکتر راغفر درخصوص چگونگی برخورد کتابداران در فضای جدید که سرشار از تغییرات است، اظهار کرد: دانشگاه و صنعت در جامعه ما از هم جداست و به صورت جداگانه فعالیت می کنند. این الگوی اقتصادی، الگوی وابسته به نفت است. اگر جامعه ای، جامعه مولد باشد نظام سیاسی آن نیز این مساله را طلب می کند. به دلیل وابستگی جامعه به نفت، سهولت دسترسی به منابع، ارتباط میان ساخت تولید و ساخت سیاسی، الگوی رفتار سیاسی را شکل می دهد. در بعضی از کشورهای صنعتی، مردم سالاری مشاهده می شود که به دلیل تامین نیاز اقتصادی دولتها از مالیات است. در قبال پرداخت مالیات از طرف مردم، دولتها نیز به نیازهای آنها پاسخگو هستند. رابطه پاسخگویی دولت به ملت از رابطه اقتصادی آنها ناشی می شود.

عواملی که به بازاریابی کتابخانه کمک می کنند

سپس دکتر باب الحوائجی به بازاریابی اطلاعات اشاره کرد و گفت: مکان کتابخانه ها و تبلیغات آنها می تواند جذابیتهایی را برای کاربران ایجاد نماید. عواملی باعث می شوند که کتابخانه ها بتوانند به بازاریابی برای اطلاعات خود بپردازند. برخی از این عوامل را می توان بدین صورت نام برد که با دریافت هزینه جهت حق عضویت کاربران و سایر درآمدها مثل جریمه دیرکرد و رزومه می توان به درآمد کتابخانه کمک کرد. همچنین تهیه و فراهم آوری منابع مرجع فوری از قبیل راهنماها، کتابشناسی ها و نمایه ها، ارائه خدماتی مانند تحویل مدرک، اشاعه اطلاعات گزینشی به کاربران، ارائه خدمات مرجع حضوری و غیرحضوری اعم از تلفنی و الکترونیکی، بهره گیری از اصول تبلیغاتی مانند خبرنامه، برپایی نمایشگاه و درج آگهی در نشریات به منظور جذب کاربران در کنار ایجاد یک وبسایت قوی برای کتابخانه می تواند از مسایلی باشد که به بازاریابی در کتابخانه کمک کند.

این نشست با پرسش و پاسخ حاضران و سخنرانان ادامه یافت و در ساعت 19 به کار خود پایان داد.

خبرنگار : ملیحه درخوش

منبع: لیزنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

«فناوری‎ها و کاربردهای یادگیری الکترونیکی» طی نشستی بررسی شد

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1391-12:41 قبل از ظهر

به گزارش خبرنگار لیزنا، بیست و نهمین سخنرانی علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با همکاری انجمن یادگیری الکترونیکی ایران (یادا) ، با موضوع «فناوری‎ها و کاربردهای یادگیری الکترونیکی» و با سخنرانی دکتر سید امید فاطمی، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و استادیار دانشگاه تهران در روز چهارشنبه  29 شهریور 91، از ساعت 14 تا 16 در تالار اجتماعات پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با حضور بیش از 40 نفر از شرکت کنندگان برگزار شد.

دکتر فاطمی ابتدا تعریفی از یادگیری الکترونیکی را بیان کرد و گفت: یادگیری الکترونیکی هرگونه آموزش به کمک ابزارهای الکترونیکی و کامپیوتری است و امروزه استفاده از اینترنت و اینترانت جزء اصلی و لازم در آموزش الکترونیکی است.

وی افزود: ازجمله مزایای یادگیری الکترونیکی استفاده از روشهای جدید یادگیری، استفاده از سیستم های چندرسانه ای، به روز بودن اطلاعات، روش های بهتر یادگیری، قابلیت اجرا در کامپیوترهای مختلف (بخاطر Web Based بودن) و ... می باشد.

استادیار دانشگاه تهران بیان کرد: ما برای راه اندازی یادگیری الکترونیکی به سیستم هایی نیازداریم، ازجمله سیستم مدیریت آموزشی ومدیریت محتوا (LMS-LCMS)، وی همچنین به نحوه یادگیری الکترونیکی در سیستم آموزشی و محتوا اشاره کرد و اجزای آن ونقش این اجزا در یادگیرندگی بیشتر را توضیح داد.

دکتر سید امید فاطمی اذعان داشت: از جمله نرم افزارهای منبع باز می توان به نرم افزار ( Moodle  (www.moodle.org که بسیارخوب کارکرده اشاره کرد و به برخی از قابلیت های این سیستم اشاره کرد.

وی درادامه به معرفی سایت دانشگاه اسلامی عترت (http://etrat.net) به طور مختصر پرداخت. این سایت به مدت 8- 9 سال است که راه اندازی شده است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، در پایان پیشنهاداتی برای انجام تحقیقات گسترده تردرزمینه نقش شبکه های اجتماعی در بحث یادگیری و ترکیب آن با سیستم های مدیریت یادگیری موجود و بکارگیری موبایل و تبلت در یادگیری و راهنمایی اتوماتیک و تدریس تطبیقی برای یادگیری و به اشتراک گذاری اشیاء یادگیری ارائه کرد.

لازم به ذکر است، این نشست که با همکاری انجمن یادگیری الکترونیکی ایران (یادا) برپا شده بود،  به صورت همزمان کاربران به صورت مجازی هم می توانستند با استفاده از ارتباط زنده اینترنتی از مباحث نشست برخوردار گردند.

دانلود فایل ارائه سخنرانی

                                                                                                                                      منبع: لیزنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سرانجام نام رشته كتابداری تغییر یافت: «علم اطلاعات و دانش شناسی»

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:سه شنبه 28 شهریور 1391-06:54 بعد از ظهر

دکتر جعفر مهراد، سرپرست کمیته برنامه ریزی کتابداری و اطلاع رسانی دفتر گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار لیزنا، درخصوص تغییر نام رشته علوم کتابداری و اطلاع رسانی گفت: "تغییر نام رشته کتابداری مدت‌ها بود که از سوی جامعه درخواست ‌شد و مورد توجه بود."

وی افزود: "این موضوع به ویژه با تحولی عمیق در این رشته که در اقصا نقاط دنیا صورت گرفته و به تبع آن نام رشته به صورت‌های مختلف در گروه‌ها و دانشکده‌های مختلف کتابداری مشاهده می‌شود. در ایران نیز دانشجویان و تعدادی از اعضای هیأت علمی خواستار انجام اصلاحات و تغییر عنوان رشته بودند. "

دکتر مهراد تصریح کرد: همچنین خبرگزاری‌ها، انجمن کتابداری و البته بعضی از اساتید در گروه‌های آموزشی موضوع تغییر نام را مورد بحث قرار دادند و در مورد آن مطالبی را نوشته و منتشر کردند. در نتیجه تغییر عنوان به کمیته برنامه ریزی در وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور ارجاع داده شد و به صورت غیررسمی از سوی اعضای هیأت علمی و به صورت رسمی از طرف بنده به عنوان رئیس کمیته برنامه‌ریزی پیگیری صورت گرفت. "

تنوع نام‌ها، تناسب آن با محتوای رشته در جلسات مورد بررسی قرار گرفت

دکتر جعفر مهراد درباره فرآیند تغییر نام رشته کتابداری بیان کرد: "با توجه به فعالیت‌های تقریباً شش ماهه که درباره تنوع نام‌ها، تناسب آن با محتوای رشته، برنامه‌هایی که در سال‌های گذشته مورد تغییر و تدوین قرار گرفته شده بود و از سوی وزرات علوم به دانشگاه‌های مجری ابلاغ شد، درباره عنوان رشته اندیشه و چاره‌جویی گردید."

براساس اجماع اعضای کمیته برنامه‌ریزی عنوان «علم اطلاعات و دانش شناسی» با معادل لاتین "Knowledge and Information Science" به تصویب رسید

وی ادامه داد: "بعد از رسیدن به توافق درباره  اسامی، نشستی را با روسای گروه‌های کتابداری اعم از دولتی و غیردولتی دانشگاه‌ها در دانشگاه تربیت مدرس برگزار کردیم و نتیجه‌ای که مطالعات کمیته برنامه‌ریزی وزارت علوم به آن رسیده بود، در اختیار روسای گروه‌ها قرار دادیم و شرکت کنندگان در نشست دانشگاه تربیت مدرس دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را اعلام کردند. تقریباً عنوانی که روی میز بود مورد تأیید قرار گرفت و یکبار دیگر در کمیته برنامه‌ریزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری مورد مداقه قرار گرفت و لاجرم براساس اجماع اعضای کمیته برنامه‌ریزی عنوان «علم اطلاعات و دانش شناسی» با معادل لاتین "Knowledge and Information Science" به تصویب رسید."

با اتفاق آراء و بدون حتی یک رأی منفی نام جدید رشته کتابداری در شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم تصویب گردید

سرپرست کمیته برنامه ریزی کتابداری و اطلاع رسانی بیان داشت: "بنده با توجه به حکم مسئولیتی که دارم این عنوان را با دلائل توجیهی، شرح و توصیف مفصل به طور مکتوب خدمت «دکتر حسین نادری منش، معاون آموزشی وزارت علوم» ارسال کردم و دلایل تغییر نام رشته را عنوان کردم و لاجرم ایشان تغییر نام را در دستور کار شورای عالی برنامه‌ریزی قرار دادند که روز یکشنبه 19 شهریور ماه تغییر نام در جلسه مطرح گردید و آنگونه که شایسته بود از تغییر نام دفاع کردم و با اتفاق آراء و حتی بدون یک رأی منفی نام جدید به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم رسید."

گرایش مدیریت اطلاعات و مدیریت کتابخانه های دانشگاهی تصویب شد

دکتر جعفر مهراد در ادامه به تصویب دو برنامه دیگر اشاره کرد و گفت: "در همان جلسه دو برنامه نیز به تصویب رسید یکی «گرایش مدیریت اطلاعات» و دیگری «مدیریت کتابخانه‌های دانشگاهی» بود. این برنامه‌ها دو هفته قبل مطرح شد که در حال انجام تشریفات اداری و ارسال به واحدهای مربوطه در وزارت علوم جهت امضاء مقام عالی وزارت ارجاع داده شد. اما این تغییر نام باعث شد که من کل برنامه‌ها را یکجا اعلام کنم. "

دانشگاه‌ها مجری برنامه‌های رشته می‌باشند و تأمین نیروی انسانی واجد شرایط بر عهده آنهاست

جعفر مهراد در پایان اظهار داشت: "امروز که این مصاحبه را انجام می دهم به تاریخ 28/06/1391 دو برنامه را تحویل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم دادم و امیدوارم که این کار جمعی تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور که به عنوان عضو کمیته برنامه‌‌ریزی می‌باشند مورد قبول جامعه علمی قرار گیرد و دانشگاه‌ها که مجری برنامه‌های این رشته هستند با تأمین نیروی انسانی واجد شرایط بتواند همخوانی با نام جدید و محتوای رشته را ایجاد کنند و موفق در اجرای برنامه‌های مصوب باشند."

منبع: لیرنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :7
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات