اخبار حوزه های مختلف کتابداری و دانلود کتاب و مقاله

عکسهای کتابخانه ای در فضای باز و آزاد

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:سه شنبه 31 مرداد 1391-02:27 بعد از ظهر

عکسهای کتابخانه ای در فضای باز و آزاد

هنرمند ایتالیایی کتابخانه ای در فضایی باز در گنت بلژیک ساخته است.


عکسهای کتابخانه ای در فضای باز و آزاد

عکسهای کتابخانه ای در فضای باز و آزاد

عکسهای کتابخانه ای در فضای باز و آزاد

منبع: عصر ایران
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ویدئوهای کنفرانس ایفلا 2012

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:دوشنبه 30 مرداد 1391-01:02 بعد از ظهر

 • روز اول (12 آگوست، 22 مرداد)

- مراسم افتتاحیه کنفرانس

[]


 

- IFLA Market: Library Boulevard

Finnish libraries will be introducing themselves at the conference – not just in the lecture halls in IFLA conference 2012 in Helsinki. The route from the convention centre entrance to the main floor will be an actual Library Boulevard. Along it one will see up to 50 intriguing presentations from the world of Finnish libraries, with some additional presentations from Estonia, Latvia, Lithuania and Russia.
See what Library Boulevard is and meet Börje the Reading Educational Assistance Dog. Antti Sauli and Raisa Alameri will tell you!

Reporter: Harri Annala

[]
 • روز دوم ( 13 آگوست، 23 مرداد)

- نکات مهم و جلسه معارفه ایفلا

[]


- نشست های پوستر ایفلا

[]- Sleepwalking into a control society?

(IFLA Committee on Free Access to Information and Freedom of Expression (FAIFE

See: session details

[]


برای مشاهده بقیه ویدئوهای ایفلا 2012 به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تلاش‌‌ها برای استانداردسازی كتابخانه‌های دیجیتالی بدون تفكر استراتژیك و بومی است

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:یکشنبه 29 مرداد 1391-06:21 بعد از ظهر


سیدمهدی طاهری درباره ضرورت دستیابی به كتابخانه دیجیتال به خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، گفت: تحولات اخیر حوزه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی موجب پیدایش محیط و رسانه‌های اطلاعاتی جدید شده است.
 
وی ادامه داد: ویژگی‌های منحصر به‌فرد محیط و رسانه‌ای جدید نسبت به محیط سنتی، امکان انتشار و دسترسی به حجم گسترده‌ای از منابع اطلاعاتی به شیوه‌هایی که تا پیش از این میسر نبوده را فراهم كرده به نحوی که منجر به تولید ارزش افزوده برای تولید و توزیع‌کنندگان اطلاعات و کاربران نهایی شده است.
 
وی افزود: از این رو، طراحی و توسعه کتابخانه‌های دیجیتالی در راستای تحقق دو هدف عمده صورت گرفته است؛ نخست، ادامه اقدام کتابخانه‌ها و مراکز اطلاعاتی به استفاده از آخرین فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی برای ارایه خدمات به پژوهشگران که همواره در طول تاریخ به این‌گونه عمل كرده‌اند و دیگر، مدیریت بهینه اطلاعات و پردازش و سازماندهی مناسب اطلاعات و منابع اطلاعاتی برای تسهیل و تسریع دسترسی به اطلاعات، تضمین دسترسی به اطلاعات صحیح و معتبر در مدت زمان طولانی و مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی. 

مطالعه بقیه مصاحبه در ادامه مطلب

ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

برگزیدگان و شایستگان تقدیر در اختتامیه کنگره ایفلا 2012 معرفی شدند

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:یکشنبه 29 مرداد 1391-06:17 بعد از ظهر

به گزارش لیزنا، اینگرید پرنت، ریاست ایفلا و آن آکرسون رئیس کمیته حرفه ای ایفلا جوایز و تقدیرنامه های ذیل را در جلسه اختتامیه کنفرانس ایفلا در روز پنجشنبه 16 آگوست (26 مرداد) اعطا نمودند.

جایزه همکارافتخاری ایفلا به افراد ذیل اهدا گردید:

 • الن. آر. تایس (Ellen R.Tise) ریاست ایفلا از سال 2009 تا 2011، به دلیل نقش راهبری اش در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی برای ایفلا و کتابداری آفریقا
 • و وینستون تب (Winston Tabb) رئیس کمیته حق مولف و مسائل حقوقی ایفلا بین سالهای 2007 تا 2011 به دلیل دستاوردهای ممتاز وی در خدمت رسانی به ایفلا که چهره ای برجسته برای این نهاد در سطح بین المللی ایجاد کرده است.

لازم به ذکر است، جایزه همکار افتخاری، بالاترین جایزه ایفلا است که براساس شایستگی به افراد اهدا می گردد و هیات رئیسه این جایزه را به شخصی اعطا می کنند که خدمات ممتاز و طولانی مدتی را به ایفلا ارائه کرده باشد.

مدال ایفلا اعطا گردید به:

 • جی جوردن ( Jay Jordan) رئیس و مدیر ارشد اجرایی OCLC برای کمکهای شاخص صورت گرفته به ایفلا و کتابداری بین المللی از طریق رهبری وی در جهانی سازی خدمات کتابخانه ای و پشتیبانی ویژه از برنامه عضویت آغاز حرفه ایفلا/ا. سی.ال.سی
 • اوا کریستینا مورتوما (Eva kristiiana Murtomaa)  کتابدار کتابخانه ملی فنلاند به دلیل کمک های شایسته به ایفلا و کتابداری بین المللی از طریق توسعه استانداردهای کتابشناختی و مدل های فهرستنویسی
 • هلنا آساموا حسن (Helena Asamoal) کتابدار دانشگاهی در دانشگاه علوم وفناوری قوام نکرومه، برای کمک های ویژه به ایفلا و کتابداری بین المللی از طریق ایجاد پل های ارتباطی در سراسر قاره آفریقا و بین کشورهای آفریقایی و سایر مناطق جهان.

گفتنی است، مدال ایفلا به شخص یا سازمانی تعلق می گیرد که کمک های برجسته ای به ایفلا و یا کتابداری بین المللی کرده باشد.

تقدیرنامه ایفلا

با سپاس، تقدیم گردید به:

 • کمیته ملی: کنگره کتابداری و اطلاع رسانی جهانی ایفلا هفتاد و هشتیمن کنفرانس و مجمع عمومی. مایجا برندسون، رئیس کمیته ملی هلسینکی به نمایندگی این جایزه را دریافت نمود.
 • مایکل هنی (Michael Heaney)  برای نقش راهبری و نمایندگی در قرار دادن آمار کتابخانه ای در دستورکار بین المللی از طریق فعالیت های ایفلا و یونسکو.
 • مگدا بوونس برای دستاوردهایش در مدیریت فعالیت های هیات رئیسه و پشتیبانی وفادارانه از نمایندگان، هیات رئیسه و ماموران.

شایان ذکر است، تقدیرنامه ایفلا همه ساله از سوی هیأت رئیسه به کمیته ملی کنگره جهانی کتابداری و اطلاع رسانی ایفلا در همان سال و یا به اشخاصی که خدماتی برجسته به ایفلا ارائه کرده باشند، اعطا می گردد.

جایزه واسطه ارتباطی سال 2012 به ژروم فرانتی (Jerom Franty) تعلق گرفت. در پی جایزه خبرنامه سال ایفلا، جایزه واسطه ارتباطی ایفلا بر مبنای ویژگی هایی از جمله استفاده و اجرای فناوری های اجتماعی در صفحات وب سایت، روش خلاقانه در کنفرانس یا پروفایل سازی گروهی، چند زبانگی، شمول و جذابیت اشاره کرد.

جایزه بهترین پوستر سال 2012 به گرهارد پسشرز (Gerhard Peschers) برای ارائه پوستر با عنوان «کتابخانه های زندان ها اکنون!» تعلق گرفت. شرایط داوری این جایزه بر اساس  محتوا، شکل ظاهری، کیفیت اطلاع رسانی و نحوه ارائه پوستر می باشد.

گفتنی است، هفتاد و هشتمین کنفرانس جهانی کتابداری و اطلاع رسانی ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات كتابداری) در سال 2012 از 11 تا 17  آگوست 2012 (21 تا 27 مرداد 1391) با محور موضوعی «کتابخانه های کنونی! الهام بخش، شگفت آور و توانمند» با حضور 6 نماینده از ایران در هلسینکی فنلاند برگزار شد.

منبع: لیزنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اوضاع جهانی اینترنت (اینفوگرافیک)

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:پنجشنبه 26 مرداد 1391-11:41 قبل از ظهر
نوع مطلب : اخبار فناوری 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ارائه 200 پوستر در حوزه کتابداری در کنگره جهانی ایفلا 2012

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:سه شنبه 24 مرداد 1391-10:02 قبل از ظهر

به گزارش لیزنا، در حاشیه کنفرانس ایفلا و در سالن نمایشگاه مرکز همایش های شهر هلسینکی، در حدود 200 پوستر بی مانند برای معرفی پروژه ها و ابتکارات کوچک و بزرگ در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی از سرتاسر جهان، در اشکال و رنگهای مختلف ارائه گردیده است.

نشست های پوستر در دو جلسه، همراه با سخنران ارائه کننده طرح برای دو فاصله زمانی دو ساعته، از ساعت 12 تا 14 به وقت محلی از روزدوشنبه (23 مرداد 91) آغاز و تا روز سه شنبه ادامه می یابد.

در این نشست ها، ارائه کنندگان در ضمن ارائه توضیحات به انتشار دستنامه، بروشور و کاتالوگ های مرتبط می پردازند.

نمایندگان ایران از دانشگاه صنعتی شریف نیز با پوستری با عنوان " ائتلاف در کتابخانه های دانشگاهی: مطالعه موردی در کتابخانه های فناوری دانشگاه شریف" در این نشست ارائه شده است. معرفی این پوستر از سوی خانم ها فرنوش راغبی، شهرزاد شریفی ومهشید نخجوان پور صورت می پذیرد. این پژوهشگران امکان حضور در کنگره جهانی ایفلا را نداشتند.

علاوه بر این پوستر دیگری با عنوان "سامانه اشتراک منابع دانشگاهی (سهام)" که توسط پونه مهرتاش و دکتر سید امید فاطمی به این کنفرانس ارسال شده بود، توسط دو نماینده پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، پونه مهرتاش و دكتر محمد مهدی جهانی یكتا، عضو هیئت علمی پژوهشگاه که در این کنگره جهانی حضور دارند، ارائه می شود.

علاقه مندان می توانند برای مشاهده فهرست کامل پوسترها و ارائه کنندگان آنها به این پیوند مراجعه نمایند.

منبع: لیزنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


 • تعداد صفحات :5
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات