اخبار حوزه های مختلف کتابداری و دانلود کتاب و مقاله

نشست اقتصاد کتابخانه ها برگزار شد

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1391-01:03 بعد از ظهر

به گزارش خبرنگار لیزنا، نشست تخصصی اقتصاد کتابخانه ها از سری نشستهای فصلی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی با حضور اساتید، دانشجویان و کتابداران عصر روز چهارشنبه (29 شهریور 91) در سرای اهل قلم خانه کتاب با توضیحات فرامرز مسعودی، کارشناس ارشد کتابداری و مسئول نظام های نوین مدیریت شرکت ملی فولاد ایران از ساعت 16:30 آغاز شد.

مسعودی به اولین نشست در این حوزه که در تیرماه برگزار شد اشاره کرد و افزود: سه سخنران در نشست قبلی به مواردی در رابطه با بحثهای اقتصادی کتابخانه ها پرداخته اند. مسعودی در ابتدا از هریک از سخنرانان این نشست خواست تا به معرفی خود بپردازند. دکتر حسین راغفر،‌ عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا، دکتر فهیمه باب الحوائجی، عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر جیران خوانساری، رئیس کتابخانه شرکت توانیر و مدرس دانشگاه سخنرانان این نشست بودند.

دکتر راغفر در رابطه با پارادایمهای جدید در اقتصاد صحبت کرد. وی گفت که آنچه در قرن بیستم اتفاق افتاده، دو پارادایم تولید است. ابتدا پارادایم فورد در شیوه تولید به وجود آمد که در کارخانه فورد مطرح شد. این روش با روشهای تیلور ترکیب شده و منتج به خط مونتاژی شد که از تولید یک خودرو در یک روز به تولید دو میلیون خودرو در سال رسید. با تقسیم کار و تعیین زمان کار مونتاژ، قطعات از پیش ساخته شده و در خط مونتاژ تکمیل می شدند که به ساخت خودرو منتج می شد. این روش ارزش غیرقابل باوری را در مدت کوتاهی از 1908 امکان پذیر کرد اما یکی از ویژگیهای این روش این بود که امکان تغییر و انعطاف پذیری در آن وجود نداشت.

در پارادایم جدید، اطلاعات و دانش ارزش پیدا کرده است

دکتر راغفر ادامه داد: در سال 1970 پارادایم تولید تغییر کرد و به پسافورد تبدیل شد. این روش با ورود کامپیوتر و ماشین آلات و زمان بندی خودکار در تولید به وجود آمد. با این روش، انعطاف پذیری در خط تولید بالا رفت. فرهنگ پسافوردی این امکان را می دهد که خودرو با ویژگیهای مختلفی که مشتری درخواست آن را دارد تولید شود. اقتصاد پسافوردی به اقتصاد جدید و دیجیتالی معروف است و وجه تمایز آن با الگوهای تولید قبلی این است که قبلا در اقتصاد، سه وجه را در نظر می گرفتند: زمین، نیروی انسانی و سرمایه. در الگوی جدید، اطلاعات نیز به اینها اضافه شد و به صورت نرم افزارها و برنامه های مختلف کامپیوتری و هوشمند نمود یافت. در پارادایم جدید استفاده از دانش نیروی انسانی باعث افزایش صعودی ارزش افزوده شد. در الگوهای قدیم و جدید همواره نقش اطلاعات وجود داشته است ولی از ویژگیهای الگوی جدید این است که اطلاعات جزیی از این الگو است. در پارادایم جدید، اطلاعات و دانش ارزش پیدا کرده است و خدماتی که امکان ارزش گذاری نداشته، به تازگی قیمت می یابند. اتفاقی که در دهه های اخیر افتاده این است که الگوی پسافوردی به سمت پساشبکه ای پیش می رود. این پارادایم در آینده می تواند الگوی واقعیت را تغییر دهد. تاثیر فناوری بر روی شکل‌گیری جامعه به درک ما از تحولات جامعه و مفاهیم اقتصادی و اجتماعی متاثر از فناوری اطلاعات کمک می کند که تقریبا همه موضوعات بشری را نیز در برگرفته است.

در ادامه این نشست، دکتر خوانساری به نقشی که کتابخانه ها در اقتصاد ایفا می کنند اشاره کرد.

با توجه به ارزش اقتصادی اطلاعات است که می توانیم کتابخانه ها را در زمره موسسات تجاری قرار دهیم

وی گفت: کتابخانه ها را نمی توانیم جزء سازمانهای تجاری بدانیم. با توجه به ارزش اقتصادی اطلاعات است که می توانیم کتابخانه ها را در زمره موسسات تجاری قرار دهیم. وقتی کتابدار قصد انجام کارهایی در کتابخانه را دارد و با عوامل بازدارنده مواجه می شود، اگر وی بتواند با انرژی که دارد در کنار مشکلات، در زمان بحران و تهدیدها، خدمات اطلاع رسانی خود را انجام دهد، یک کارآفرین محسوب می شود. یک کتابدار باید بتواند مشکلات را حل کند و به روش حل مساله برسد. دراکر می گوید که کارآفرینی بهره وری از فرصتها در جهت تغییر است.

نیاز به موفقیت، تحمل ابهام، ریسک پذیری، خلاقیت و کانون کنترل از مشخصات کارآفرینی یک کتابدار محسوب می شود

دکتر خوانساری کارآفرینی را یک بحث اقتصادی دانست و افزود: حوزه های دیگری مانند روانشناسی و جامعه شناسی نیز وارد کارآفرینی شده است. ارائه خدمات در بخشهای کتابخانه می تواند با تفکر استراتژیک و کارآفرینی همراه باشد. وییژگی فردی، محیط، تجربه کاری و فرهنگ از عوامل کارآفرنی است. آموزش تنها راهی است که می تواند به کتابداران کمک کند که در برابر تغییرات موفق باشند. آموزش در رفتار فرد و تغییری که برای سازمان خود به وجود می آورد بسیار موثر است. به عنوان برخی از راهکارهایی که برای ایجاد کارآفرینی در کتابداری مطرح است می توان از آموزش، زمینه لازم برای فعالیت و نوآوری، آشنایی کتابدار با اهداف سازمان و محل خدمت خود نام برد. نیاز به موفقیت، تحمل ابهام، ریسک پذیری، خلاقیت و کانون کنترل از مشخصات کارآفرینی یک کتابدار محسوب می شود. باید توجه داشت که دیگر کتابخانه اولین مرجع دسترسی به اطلاعات نیست و کاربران از اینترنت آغاز می کنند و پژوهش خود را با آن به پایان می رسانند. یک مسئول کتابخانه با ویژگیهای شخصیتی که دارد باید بتواند به دور از کارهای سنتی قبلی به مار آفرینی روی بیاورد.

در ادامه این نشست، دکتر راغفر درخصوص چگونگی برخورد کتابداران در فضای جدید که سرشار از تغییرات است، اظهار کرد: دانشگاه و صنعت در جامعه ما از هم جداست و به صورت جداگانه فعالیت می کنند. این الگوی اقتصادی، الگوی وابسته به نفت است. اگر جامعه ای، جامعه مولد باشد نظام سیاسی آن نیز این مساله را طلب می کند. به دلیل وابستگی جامعه به نفت، سهولت دسترسی به منابع، ارتباط میان ساخت تولید و ساخت سیاسی، الگوی رفتار سیاسی را شکل می دهد. در بعضی از کشورهای صنعتی، مردم سالاری مشاهده می شود که به دلیل تامین نیاز اقتصادی دولتها از مالیات است. در قبال پرداخت مالیات از طرف مردم، دولتها نیز به نیازهای آنها پاسخگو هستند. رابطه پاسخگویی دولت به ملت از رابطه اقتصادی آنها ناشی می شود.

عواملی که به بازاریابی کتابخانه کمک می کنند

سپس دکتر باب الحوائجی به بازاریابی اطلاعات اشاره کرد و گفت: مکان کتابخانه ها و تبلیغات آنها می تواند جذابیتهایی را برای کاربران ایجاد نماید. عواملی باعث می شوند که کتابخانه ها بتوانند به بازاریابی برای اطلاعات خود بپردازند. برخی از این عوامل را می توان بدین صورت نام برد که با دریافت هزینه جهت حق عضویت کاربران و سایر درآمدها مثل جریمه دیرکرد و رزومه می توان به درآمد کتابخانه کمک کرد. همچنین تهیه و فراهم آوری منابع مرجع فوری از قبیل راهنماها، کتابشناسی ها و نمایه ها، ارائه خدماتی مانند تحویل مدرک، اشاعه اطلاعات گزینشی به کاربران، ارائه خدمات مرجع حضوری و غیرحضوری اعم از تلفنی و الکترونیکی، بهره گیری از اصول تبلیغاتی مانند خبرنامه، برپایی نمایشگاه و درج آگهی در نشریات به منظور جذب کاربران در کنار ایجاد یک وبسایت قوی برای کتابخانه می تواند از مسایلی باشد که به بازاریابی در کتابخانه کمک کند.

این نشست با پرسش و پاسخ حاضران و سخنرانان ادامه یافت و در ساعت 19 به کار خود پایان داد.

خبرنگار : ملیحه درخوش

منبع: لیزنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات