تبلیغات
.
.
مجموعه کارگاه های تابستان و پاییز 91 شرکت پارش آذرخش

با پیشرفت فناوری و شکل گیری کتابخانه های دیجیتالی حجم انبوهی از اطلاعات و منابع اطلاعاتی در این نوع از کتابخانه ها در اختیار کاربران وب قرار گرفت. اما همیشه این سوال مطرح است چه میزان از اطلاعات تولید و ذخیره شده در کتابخانه های دیجیتالی، قابل بازیابی بوده و در دسترس پژوهشگران قرار می گیرد؟

شرکت پارس آذرخش با هدف بررسی وضعیت بازیابی اطلاعات در کتابخانه های دیجیتالی در نظر دارد با همکاری سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی کارگاه آموزشی را با عنوان "قابلیت های بازیابی اطلاعات در کتابخانه های دیجیتالی"، برگزار نماید.

  این کارگاه با تدریس دکتر سید مهدی طاهری(عضو هیئت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) و سیده افروز حسینی شکرایی( کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی) در روز چهارشنبه مورخ 8 شهریور 1391 از ساعت 8 الی 13:30در شهر مشهد، حرم مطهر امام رضا(ع)، دوربرگردان شیخ طبرسی، ساختمان بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی،طبقه 1-، واحد آموزشی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد.

هزینه ثبت نام برای دانشجویان مبلغ 100000 (صد هزار) ریال و برای کارمندان مبلغ 150000 (صدو پنجاه هزار) ریال است.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند حداکثر تا پایان وقت اداری روز دوشنبه 91/06/06 با شماره تلفن های 8-2857687-0251 و  4-09109045053 تماس حاصل فرمایند.

جستجو و بازیابی اطلاعات در اینترنت فرایندی پیچیده و چندبُعدی است. در این میان موتورهای جستجو اصلی‌ترین و پرکاربردترین ابزار كاوش در اینترنت به شمار می‌آیند که به بسیاری از نیاز های اطلاعاتی کاربران پاسخ می دهند.

در عصری که دسترسی آزاد به اطلاعات به نیازی ضروری تبدیل شده فراهم آوردن قابلیت های ویژه در سیستم های اطلاعاتی در راستای دسترس پذیری اطلاعات مضبوط در آن ها  از طریق وب، امری در خور توجه است.

حال آنکه نرم افزارهای اطلاعاتی موجود با انحصارطلبی، کاربران را ملزم به استفاده از صفحات خاص و گاها منسوخ نموده و دسترسی آزاد به اطلاعات را محدود می کنند.

موسسه آموزشی پژوهشی پارس آذرخش با هدف بررسی دسترسی آزاد به اطلاعات در سیستم های اطلاعاتی، در نظر دارد کارگاه آموزشی را با همکاری کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و با عنوان " میانکنش پذیری موتورهای کاوش وب و کتابخانه های دیجیتالی: بهبود دسترسی به اشیای محتوایی "  برگزار نماید.

این کارگاه با تدریس دکتر سید مهدی طاهری(عضو هیئت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) و سیده افروز حسینی شکرایی( کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی) در روز چهارشنبه مورخ 19 مهر 1391 از ساعت 8 الی 13:30در محل سالن اجتماعات پردیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر واقع در شهر بوشهر، خیابان معلم، مقابل جایگاه نماز جمعه، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار خواهد شد.

هزینه ثبت نام برای دانشجویان مبلغ 100000 (صد هزار) ریال و برای کارمندان مبلغ 150000 (صدو پنجاه هزار) ریال است.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند حداکثر تا پایان وقت اداری روز دوشنبه 91/07/17 با شماره تلفن های 8-2857687-0251 و  3-09109045052 تماس حاصل فرمایند.

 

کتابخانه های دیجیتالی در بستر فناوری های نوین اطلاعاتی شکل گرفته و در این بستر قابلیت های فراوانی برای آن ها فراهم آمده است. قابلیت هایی که موجب ارزش افزوده نسبت به محیط های سنتی شده و تغییر رویکردها و شیوه ها را در پی داشته است. یکی از این رویکردها دسترسی آزاد به اطلاعات است.

اما آیا استانداردسازی کتابخانه های دیجیتالی با هدف  تسهیل دسترسی آزاد یک محدودیت برای جامعه اطلاعاتی محسوب می شود یا مسئولیتی ضروری که باید به سمت آن گام برداشت؟

موسسه آموزشی پژوهشی پارس آذرخش با نگاهی نو به مبحث استانداردسازی کتابخانه های دیجیتالی در نظر دارد، کارگاه آموزشی را با همکاری کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید چمران اهواز و با عنوان " استانداردسازی کتابخانه دیجیتال: محدودیت یا مسئولیت برای جامعه اطلاعاتی "  برگزار نماید.

این کارگاه با تدریس دکتر عبدالحسین فرج پهلو(عضو هیئت علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شهید چمران اهواز) و سیده افروز حسینی شکرایی( کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی) در روز چهارشنبه مورخ 17 آبان 1391 از ساعت 8 الی 13:30در محل تالار اجتماعات کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید چمران، واقع در شهر اهواز، بلوار گلستان برگزار خواهد شد.

هزینه ثبت نام برای دانشجویان مبلغ 100000 (صد هزار) ریال و برای کارمندان مبلغ 150000 (صدو پنجاه هزار) ریال است.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند حداکثر تا پایان وقت اداری روز دوشنبه 91/08/15 با شماره تلفن های 8-2857687-0251 و  3-09109045052 تماس حاصل فرمایند.

منبع: سایت پارس آذرخش
طبقه بندی: اخبار کارگاه ها و دوره های آموزشی،
ارسال در تاریخ سه شنبه 10 مرداد 1391 توسط امیر رمضانی

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ