اخبار حوزه های مختلف کتابداری و دانلود کتاب و مقاله

همایش نقش مجلات علمی در کتابخانه‎های دانشگاهی برگزار شد

نویسنده :امیر رمضانی
تاریخ:شنبه 6 خرداد 1391-01:51 بعد از ظهر

به گزارش لیزنا، در ابتدای همایش، صالح ناظری، ‏دبیر اجرایی همایش به ارائه گزارشی از روند اجرایی همایش پرداخت.  فكر برگزاری این همایش از دو سال پیش و فرایند شكل گیری و اجرای آن با كمك دانشجویان و اعضای هیات علمی گروه  جناب آقای معرفت (مدیرگروه) و آقای کشاورز و مشاور انجمن سركار خانم صابری،  در این مدت موضوع سخنان دبیر اجرایی همایش بود. ناظری در ادامه دبیر علمی همایش خانم مریم صابری و اعضای كمیته علمی متشكل از آقایان رحمان معرفت، حمید کشاورز، دکتر امیررضا اصنافی، دکتر حمید قاضی زاده، دکتر مهدی علیپور حافظی، دکتر داریوش مطلبی و خانم ها مریم اسدی و دكتر شیما مرادی  را به حاضران معرفی كرد. از دیگر موضوعات مطرح شده محورهای همایش و نحوه داوری و انتخاب مقالات بود كه نهایتا 4 مقاله برای سخنرانی و یك مقاله هم به صورت پوستر پذیرفته شده اند.

در ادامه این همایش، سید ابراهیم عمرانی، سرپرست مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران درخصوص اهمیت نشریات و تلاش های صورت گرفته در حوزه كنسرسیوم ایران و مشكلات تامین نشریات ادواری در ایران  و جهان به ایراد سخنرانی پرداخت.  وی با اشاره به قیمتهای گزاف ناشران تجاری سه راه حل را برای كتابخانه ها پیشنهاد كرد كه عبارت بودند از اشتراك منابع كه از همه مهمتر است، كنسرسیومها و دسترسی آزاد به منابع.

وی با اشاره به تلاشهای كتابداران جهان در ده سال گذشته به این موضوع پرداخت كه تا كنون استادان در برابر ناشران قرار داشتند ولی با تغییر صحنه درگیری، از فوریه 2012 استادان و پژوهشگران با تغییر موضع در كنار كتابداران و كتابخانه ها قرار گرفتند.

وی در سخنانی از فشار بر دولتها برای آزاد كردن دسترسی به منابع اطلاعاتی كه نتیجه تحقیقات با بودجه دولتی است خبر داد.

دکتر حمید قاضی زاده نیز به عنوان دیگر سخنران این همایش، به ارائه مباحث و چالش های مرتبط با نشریات ادواری و لزوم توجه به درآمدزایی كتابخانه ها از طریق نشریات ادواری پرداخت و توجه ویژه به امر مدیریت دسترسی نشریات برای كاربران كتابخانه ها را خواستار شد.

در این همایش 4 مقاله به شرح زیر ارائه شد:

  • مقایسه میزان استفاده دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تربیت مدرس از مجلات الکترونیکی و چاپی/ معصومه لطیفی (کارشناس ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی)، حسین صیامیان (عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران) و دکتر فاطمه زندیان(استادیار گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تربیت مدرس )
  • بررسی میزان و عوامل موثر در استفاده از مجلات الکترونیکی موجود در وب سایت کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران از دیدگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده محیط زیست و انرژی این دانشگاه/ حامد علیپور حافظی(کارشناس ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی)، زهرا عبداللهی( کارشناس ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی)، زرین زرین آبادی( کارشناس ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی) و میترا حیدر تامینی( کارشناس ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی)
  • بررسی میزان رعایت شاخص های داوری مقالات چاپ شده در مجلات علمی پزوهشی / معصومه حیدری (عضو هیات علمی دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه شاهد) و زینب صفوی(کارشناس ارشد علوم کتابداری واطلاع سانی)
  • بررسی حضور مجلات رتبه دار دو وزارتخانه بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم تحقیقات وفناوری بر روی وب و نقش آن در مجموعه سازی کتابخانه های دانشگاهی/ نورالله کرمی (کارشناس ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی)، محمدرضا نیازمند (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی) و حسن همتی(کارشناس ارشد مرکز منطقه ای اطلاع رسانی و علوم وفناوری)

مقاله پنجم با عنوان «مقایسه میزان استفاده دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه تربیت مدرس از مجلات الكترونیكی و چاپی» به صورت پوستر توسط پیمان جلیل پور (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی)، ابوالفضل اسدنیا (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی) و عظیم ولویی( دانشجوی کارشناسی علوم کتابداری و اطلاع رسانی) ارائه شد.

لازم به ذكر است كه پس از ارائه دو مقاله اول پرسش و پاسخ با حضور رحمان معرفت مدیرگروه كتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان، و پس از ارائه دو سخنرانی بعدی  پرسش و پاسخ با حضور دکتر اصنافی و قاضی زاده برگزار شد.

نمایش اسلایدی كه نمایشگر تمام فعالیت های اجرایی دانشجویان كتابداری و اطلاع رسانی از شروع تا پایان همایش بود در پایان پخش شد و پایان بخش برنامه های همایش تقدیر از کمیته علمی و نویسندگان و حامیان همایش برنامه پایانی همایش نقش مجلات  علمی در کتابخانه های  دانشگاهی بود.

همایش نقش مجلات  علمی در کتابخانه های  دانشگاهی از ساعت 8 تا ساعت 17 پنجشنبه (4 خرداد 1391) در تالار دانش دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان برگزار شد.

گزارش: مریم عمروانی

منبع: لیزنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic